اهمیت ارتباط ادیان محور دیدار نماینده ایران با دانشگاه کاتولیک اسپانیا

اهمیت ارتباط ادیان محور دیدار نماینده ایران با دانشگاه کاتولیک اسپانیا اهمیت ارتباط ادیان محور دیدار نماینده ایران با دانشگاه کاتولیک اسپانیا

لندن – ایرنا – «محمد مهدی احمدی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا طی ملاقات با مسئولان دانشگاه کاتولیک آبیلا به دیدار اخیر پاپ «فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان با آیت الله «سید علی سیستانی» مرجع عالیقدر شیعیان عراق اشاره و بر اهمیت ارتباط ادیان اسلام و مسیحیت تاکید کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این دیدار روز جمعه گذشته ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ در دانشگاه کاتولیک آبیلا واقع در شهر آبیلا (در صد کیلومتری شمال غرب شهر مادرید) صورت گرفت.

ملاقات مذکور، در ادامه بازدید سه ماه قبل رایزن کشورمان از این دانشگاه و هماهنگی برای تصمیم درباره جزئیات برگزاری گفت وگوی مجازی میان کارشناسان اسلامی و مسیحی و برگزاری گفتگوی میان دو دین انجام شد.

در این دیدار جزئیات برنامه برگزاری نشست مجازی ذکر شده مورد بحث و توافق دو طرف قرار گرفت. این گفت وگوی فرهنگی با مشارکت انجمن مفاخر ایران و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مرکز بین المللی دانشگاه عرفان آبیلا برگزار خواهد شد.

سخنان مهم رایزن فرهنگی ایران در ارتباط با دیدار تاریخی پاپ و آیت الله سیستانی

در ابتدای این دیدار و پیش از پرداختن به موضوعات کاری، دکتر احمدی خطاب به مسئولان دانشگاه آبیلا گفت آماده کردن مقدمات وبینار مصادف شد با دیدار دو رهبر بزرگ دینی جهان پاپ فرانسیس و آیت الله سیستانی.

او با اشاره به اهمیت بالای این دیدار بیان داشت که هر دو رهبر دینی در این دیدار بر مسیر همگرایی و همدلی پیرامون ادیان، نفی خشونت تقویت ارزش های همبستگی و همزیستی مسالمت آمیز و رعایت حقوق پیروان ادیان تاکید کردند.

احمدی به محور اصلی صحبت های این دو رهبر دینی اشاره کرد و گفت هر دو رهبر دینی از ظلم، رنج انسان ها از فقر، سرکوب آزادی های اساسی و نبود عدالت اجتماعی سخن گفتند.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود پاپ فرانسیس از دیدار با آیت الله سیستانی ابراز خوشحالی کردند و از ایشان به خاطر حفاظت از جان مردم و مسیحیان عراق قدردانی نمودند. او سپس به آرزوی پاپ پس از این ملاقات تاریخی اشاره کرده و گفت، وی در این دیدار آرزو کرد که خداوند که خود مظهر صلح و رحمت است به عراق و خاورمیانه و جهان صلح ارزانی کند.

احمدی همچنین به محور مهم دیگری از این دیدار اشاره کرده و گفت آیت الله سیستانی در این دیدار خط بطلانی بر توطئه عادی سازی با رژیم صهیونیستی و ادامه اشغالگری قدس کشید.

در پایان این سخنان احمدی عنوان کرد که ملاقات دو رهبر دینی باعث شد فکر کنیم ما هم باید بیشتر تلاش کنیم تا اسلام و مسیحیت این دو دین بزرگ با یکدیگر ارتباط داشته باشند. برگزاری این برنامه گفت‌وگو در قالب وبینار که مربوط است به عرفان در اسلام و مسیحیت، خود یک حرکت برای ارتباط و به این ترتیب حرکتی در مسیر صلح است.

وی ابراز امیدواری کرد که این برنامه مشترک باعث شود مسیحیان و مسلمانان بتوانند با هم همزیستی کنند و معرفی عرفای مسیحی و مسلمان الگوی خوبی به همه پیروان ادیان معرفی کند.

در همین حال «خاویر سانچو» رئیس دانشگاه کاتولیک آبیلا نیز گفت که خوشحالیم از اینکه این برنامه مشترک را با شما برگزار می کنیم. درست است که این وبینار جنبه علمی دارد، اما داریم با این کار زمینه رسیدن به هدف بلندتری را که موضوع صحبت پاپ فرانسیسکو و آیت الله سیستانی بود یعنی صلح و عدالت را فراهم می کنیم. وقتی به سراغ درک سنت روحانی عرفا می رویم این به ما کمک می کند یکدیگر را بهتر بشناسیم.

جزئیات توافق برای برگزاری وبینار

در توافق صورت گرفته در این جلسه مقرر شد کنفرانس مربوطه روز ۱۸ می ۲۰۲۱ برابر با ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برگزار گردد. سه استاد ایرانی درباره زندگی سه عارف بزرگ مسلمان (عطار نیشابوری، محی الدین ابن عربی و سید حیدر) به سخنرانی خواهند پرداخت و سه استاد از سوی دانشگاه آبیلا به نام‌های سان خوان دلا کروز، سانتا ترزا دخسوس و ادیت استاین عارفان مسیحی سخن خواهند گفت.

این برنامه از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز خواهد شد و هر سخنران در ۲۰ دقیقه مطالب خود را بیان خواهد کرد. ۱۰ دقیقه زمان برای ترجمه اختصاص خواهد یافت و ۱۰ دقیقه نیز برای پاسخ به سوالات. همچنین توافق شد که پس از صحبت هر دو سخنران، ۱۵ دقیقه استراحت در نظر گرفته شود.

همچنین مقرر شد که سخنرانان ۲ هفته قبل از روز برگزاری خلاصه صحبت خود را برای رایزنی فرهنگی ایران ارسال کنند تا کار ترجمه دقیق تر انجام شود.

محور محتوایی در نظر گرفته شده در این نشست «زیست اخلاقی در میان عرفای مسلمان و مسیحی» اعلام شد تا بدین ترتیب مرور بر زندگی عارفان برجسته این دو دین الگوی مناسبی را برای زندگی امروز فراهم آورد. همچنین رایزنی فرهنگی کشورمان اعلام کرد که متن صحبت های همه سخنرانان این نشست به دو زبان فارسی و اسپانیایی در قالب یک کتاب منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

دانشگاه کاتولیک آبیلا کجاست؟

نام کامل این دانشگاه هست دانشگاه کاتولیک سانتا ترسای آبیلا. این دانشگاه خصوصی است و در شهر آبیلا واقع است و نام آن را برای بزرگداشت سانتا تریسا عارف و نویسنده اسپانیایی و موسس فرقه کارملیتاس گذاشته اند.

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده است. در بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ این دانشگاه موفق شد همه مجوزهای لازم بر اساس استانداردهای نظام آموزش عالی اسپانیا را کسب کند. در حال حاضر دانشگاه دارای سه دانشکده است: دانشکده علوم اجتماعی و حقوق، دانشکده علوم و هنر، دانشکده پزشکی و سلامت.

دانشگاه آبیلا دارای امکانات مناسبی برای برگزاری رخدادها و نیز برگزاری کلاس های آموزشی است. همچنین خوابگاه دانشگاه که در محل ساختمان آن قرار دارد، ظرفیت ۱۰۰ نفر را دارا می باشد. سالن بزرگ آموزشی، اتاق های جلسه، سالن اجتماعات، سالن های مخصوص مطالعه و سکوت، محل های کوچک دو تا چهار نفره برای بحث و جلسه و ... از دیگر امکانات این دانشگاه است.

دانشگاه در حال حاضر هم در دوره لیسانس و هم تحصیلات تکمیلی (فوق لیسانس و دکترا) دانشجو می گیرد. فعلا ۲۰ رشته فوق لیسانس در این دانشگاه به راه افتاده است. سال گذشته مدیریت این دانشگاه در گزارش خود اعلام کرده است که این دانشگاه تعداد دانشجویان این مرکز در رشته های رسمی ۳۰۰۰ نفر و در فعالیت های پژوهشی بین دانشگاهی به ۴۰۰۰ نفر می رسد.

در حال حاضر دانشگاه به دلیل محدودیت های مربوط به کرونا کلاس حضوری ندارد و آموزش آکادمیک برای دانشجویان از طریق پلت فرمی به نام بلک برد به صورت آنلاین برگزار می شود.

لازم به ذکر است که طرف برگزاری وبینار «زیست اخلاقی در میان عارفان مسیحی و مسلمان» در این دانشگاه دپارتمانی است با عنوان مرکز بین المللی تِرِسا-سن خوانیستی دانشگاه عرفان آبیلا که به اختصار به cites-ávila خوانده می شود.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.