بررسی جزئیات پنج لباس گران قیمت فرح

بررسی جزئیات پنج لباس گران قیمت فرح بررسی جزئیات پنج لباس گران قیمت فرح

در این ویدئو‌ صدرا محقق (روزنامه‌نگار) جزئیات پنج لباس فرح دیبا را بررسی، از ابزار به کار رفته در لباس‌ها تا جزئیات دوخت و اولین اکران آن‌ها، محقق این ویدئو‌ را در اکانت «پنشتا» به اشتراک گذاشته و نکات خوبی برای علاقه‌مندان به حوزه مد و پوشاک دارد.

برترین‌ها: در این مطلب و ویدئو‌ی که در انتها آمده، صدرا محقق (روزنامه‌نگار) جزئیات پنج لباس فرح را بررسی، از ابزار به کار رفته در لباس‌ها تا جزئیات دوخت و اولین اکران آن‌ها، محقق این ویدئو‌ را در اکانت «پنشتا» به اشتراک گذاشته و نکات خوبی برای علاقه‌مندان به حوزه مد و پوشاک دارد که در آخر مطلب برای شما آورده ایم، طبیعتا این مطلب محتوای قابل‌ملاحظه‌ای برای علاقه‌مندان به سیاست ندارد.

لباس عروسی

این لباس یکی از طراحی‌های مزون معروف کریستین دیور است و طراح آن ایو سنت لورن در آن زمان برای این مزون کار می‌کرد.

لباس عروسی از دو تکه تشکیل شده است که شامل پیراهن آستین حلقه‌ای به همراه یک کت با آستین سه ربع و دنباله بلند از جنس ابریشم است. قسمت بالا تنه این لباس با نقوش بته جقه با نخ‌های گلابتون سیمین نقده دوزی شده و دیگر قسمت‌های این لباس نیز با نقوش گل‌های پنج پر و هشت پر، سنگ دوزی و مروارید دوزی شده است. کت بلند لباس نیز در قسمت بالا تنه با نقوش بته جقه با الیاف نقره نقده دوزی شده است و با سنگ دوزی و مروارید دوزی به شکل گل‌های پنج پر و هشت پر تزیین شده است.

این لباس هم اکنون در بخش موزه پوشاک سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نگهداری می‌شود

از تمام مراحل دوخت لباس عروسی فرح دیبا عکس‌ها و اسنادی در مجموعه کاخ نیاوران موجود است.


سوزن‌دوزیِ بلوچی

این لباس سوزن دوزی شده در حراج هرمن به قیمت پایه ۷۵۰۰ یورو به فروش رفت. این سوزن‌دوزی ها محصول هنر مرحوم مهتاب نوروزی بود. زن بلوچ روستای قاسم‌آباد (بمپور) که گنجینه هنر سوزن دوزی بود، ازدواج نکرد و با دوختن لباس و جانماز گذران می‌کرد.

موسسه حراج هرمان هیستوریکا در آلمان (حراج لباس سوزن دوزی) لباسی ابریشمی را با قیمت پایه‌ی ۸۸۰۰ دلار به حراج گذاشته که می‌گوید متعلق به فرح است. او درباره‌ی این لباس توضیح داده و گفته این لباس احتمالاً نسخه‌ی اولیه‌ی لباسی بوده که سال‌ها پیش به یک نفر بخشیده است.

او لباس ابریشمی سوزن دوزی شده را یک بار پوشید، اما نامه‌ای از یک دختر جوان از اروپای شرقی دریافت کرد که شیفته‌ی این لباس شده است.

او می‌گوید این لباس را به عنوان لباس عروسی به آن دختر هدیه داده و برای خودش مشابه لباس اولیه را بار دیگر با طرحی متفاوت سفارش داده است.


در مراسم تاجگذاری

ردایی دوخته شده از مخمل اعلا و سبز رنگ که به جواهراتی، چون الماس، یاقوت و زمرد آراسته شده بود و البته دور تا دور ردای تاجگذاری طلا دوزی‌های به چشم می‌خورد.

دوخت ردای تاجگذاری را مارک بوهوم، خیاط برند معروف کریستین دیور به عهده داشت، با این حال پس از آن که ردا به ایران رسید، تغییراتی در آن ایجاد کردند.

امروز این لباس در موزه جواهرات ملی نگهداری می‌شود.


لباس زربافت

بر روی این لباس که طراحی کیوان خسروانی است، یک سال و هشت ماه کار شد، که تلفیقی از هنر و زری بافی است و نقش‌های اسلیمی و گل‌های لباس در بافت آن کوچک می‌شوند و به بالا می‌رسند تابه پوشنده آن اندازه شود. این لباس در “موزه گالریا “در پاریس نگهداری می‌شود.

این لباس جز مجموعه رویال خسروانی است که در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شیراز آن را به تن کرد. از این نمونه لباسی با همین طرح نمونه گلابتون دوزی شده هم دوخته شد.


در عکس‌های خانوادگی

این لیباس یکی از پر کارترین لباس‌هایش بود که در بسیاری از عکس‌های خانوادگی آن‌ها دیده می‌شود همچنین وی این لباس را در دیدار با جیمی کارتر در کاخ سفید هم بر تن کرد.