کاهش ۷۰درصدی مرگ موتورسواران با کلاه ایمنی

کاهش ۷۰درصدی مرگ موتورسواران با کلاه ایمنی کاهش ۷۰درصدی مرگ موتورسواران با کلاه ایمنی

همدان- رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان گفت: استفاده از کلاه ایمنی مرگ و صدمات ناشی از تصادف موتورسیکلت به ناحیه سر را تا ۷۰ درصد کاهش می‌دهد.

سرهنگ فرخ جمالی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه روز جاری در راست‌گرد میدان امام حسین(ع) شهر همدان از سمت بلوار شاهد به بلوار بهشت، یک‌دستگاه کامیون بنز به علت تغییر مسیر ناگهانی و رعایت نکردن فاصله عرضی با موتورسوار ۵۲ ساله که در حاشیه راه در حال تردد بود برخورد کرد.

وی افزود: این سانحه منجر به بر هم خوردن تعادل موتورسوار میانسال، سقوط از وسیله‌نقلیه و قرار گرفتن او در زیر چرخ‌های عقب کامیون شده که در دم جان خود را از دست داد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان با بیان اینکه این موتورسوار از کلاه‌ایمنی استفاده نکرده بود اظهار داشت: چنانچه این فرد از کلاه ایمنی استفاده می کرد احتمال زنده ماندش وجود داشت.

سرهنگ جمالی اضافه کرد: درصد بالایی از موتورسواران نسبت به استفاده از کلاه ایمنی کوتاهی می‌کنند و در بهترین حالت کلاه ایمنی به همراه دارند اما آن را به جای روی سر بر روی کیلومتر موتورسیکلت قرار می‌دهند.

وی بیان کرد: بخش بالایی از مرگ مغزی‌ها و فوتی‌ها ناشی از استفاده نکردن از کلاه ایمنی بوده درحالیکه می توان با استفاده از این وسیله از بروز این اتفاق‌های ناگوار جلوگیری کرد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان با عنوان اینکه بخش قابل توجهی از متوفیان و مصدومان موتورسوار قشر جوان و فعال جامعه هستند از خانواده‌ها خواست بر رفتار فرزندان خود نظارت داشته باشند و اجازه خرید و استفاده موتورسیکلت در صورت نداشتن گواهینامه، حرکت های مارپیچ و تک‌چرخ و بی‌قانونی به آنها ندهند.

سرهنگ جمالی افزود: استفاده نکردن از کلاه ایمنی، حرکت های نمایشی، تردد با سرعت غیرمجاز، حرکت خلاف جهت خودروها و تغییر مسیرهای ناگهانی بدون استفاده از راهنما شایع‌ترین تخلف بین موتورسواران در همدان است.

وی بیان کرد: قشر جوان موتورسوار کمتر به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه دارند و بررسی ها گویای این است که بخش قابل توجهی از آنان گواهینامه رانندگی با موتورسیکلت را ندارند.

بروز سوانح رانندگی در سه ماهه نخست سالجاری موجب مرگ ۷۲ تن در این استان شد که شامل ۵۷ نفر در سوانح برون شهری، ۱۴ نفر در تصادف های درون شهری و یک نفر نیز در راه خاکی و روستایی است.

 
این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.