فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد

فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد

فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته در یک شرکت دانش بنیان بومی شد تا توربین‌های گازی با قطعه‌های ایرانی به تولید برسند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی وفناوری، جلال دانش، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: نقشی که آلیاژهای مقاوم به حرارت و خوردگی در تولید انرژی توسط صنایع نیروگاهی کاربرد دارد، حیاتی و راهبردی است، زیرا دانش فنی قطعه‌هایی که در این دما کار می کنند پیشرفته است و تنها تعداد اندکی از کشورها می توانند چنین آلیاژهایی را در ابعاد انبوه، به تولید برسانند.

دانش گفت: اگر این قطعات در سال‌های اخیر بومی سازی نشده بود قطعا یکی از چالش های جدی کشور در این حوزه و تامین برق به شمار می رفت ولی خوشبختانه با حمایت از شرکت های دانش بنیان و ورود فناوران، این گلوگاه برطرف شده است و در این مسیر توانسته ایم بر چالش تحریم فائق شویم.

ساخت قطعه‌های پرمصرف با مقاومت بالا

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان، ساخت آلیاژهای پایه نیکل،پایه کبالت و آلیاژهای خاص آهن را توانمندی این شرکت دانش‌بنیان دانست و گفت: در توربین‌های گازی حرارت گاز از ۹۸۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد متغیر است، بنابراین عمر مفید قطعات مورد استفاده در توربین‌های گازی بعد از مدتی تمام می‌شود و باید جایگزین شوند؛ موفق شدیم حدود ۲۵۰ ردیف از قطعات توربین‌های گازی را ایران‌ساخت کنیم.

این فعال فناور ادامه داد: فنرهای مقام به خوردگی یا فنرهایی که در شرایط خاص به طور مثال در تماس با نفت و گاز ترش کار می‌کنند از دیگر تولیدات این شرکت دانش‌بنیان است.

وی، تامین زنجیره ارزش صنعت نیروگاهی را رسالت فعالان فناور شرکت دانش‌بنیان دانست و گفت: خوشبختانه توانسته‌ایم بخشی از نیاز کشور در تکامل بخش قطعات مکانیکی صنعت نیروگاهی را تامین کنیم. این زنجیره، با تلاش شرکت های دانش‌بنیان و فناور داخلی تامین شده و ظرفیت خوبی برای صادرات ایجاد کرده است.

به گفته این فعال فناور، بازاریابی و برندینگ چالش‌های مهمی هستند که در صورت برطرف شدن، می‌تواند محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت را به بازارهای منطقه‌ای و جهانی سرازیر کند.