امکان خرید سهام شرکت MTN در اسنپ وجود دارد

امکان خرید سهام شرکت MTN در اسنپ وجود دارد امکان خرید سهام شرکت MTN در اسنپ وجود دارد

پس از اعلام خبر خارج‌شدن تدریجی شرکت MTN، بزرگ‌ترین اپراتور آفریقای جنوبی از ایران، حال تصمیم این گروه تجاری برای فروش سهام اسنپ نیز به گوش می‌رسد.

شرکت mtn روز جمعه، ۱۷مردادماه اعلام کرد که قصد دارد به‌صورت تدریجی از خاورمیانه خارج شود و سهم ۴۹ درصدی خود در شرکت ایرانسل را واگذار کند. حال مدیر ارشد مالی گروه ام تی ان اعلام کرده که سهام ۶۰ درصدی در شرکت اسنپ را نیز به فروش خواهد رساند.

به گزارش بلومبرگ، رالف ماپیتا، مدیر ارشد مالی گروه mtn می‌گوید اسنپ در بازار تاکسی اینترنتی ایران جایگاه برتر را دارد، بااین‌حال کسب و کاری غیراصلی برای mtn محسوب می‌شود اما ایرانسل نقشی کلیدی برای این اپراتور دارد. به‌گفته‌ی ماپیتا، درآمد ایرانسل در سال اخیر باوجود مشکلاتی چون کاهش نرخ ارز، تورم بالا و شیوع ویروس کرونا دوبرابر شده است.

گروه mtn، بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه در قاره آفریقا، دارای ۴۳ درصد از سهام اسنپ است؛ البته ایرانسل نیز در سهام اسنپ سهمی جداگانه دارد و حال با خروج این گروه مخابراتی از خاورمیانه باید سهم بالای ۵۰ درصدی از اسنپ در کشور واگذار شود.

شرکت mtn به‌دلیل پرداخت بدهی‌های خود اقدام به فروش سهامش در بازار خاورمیانه کرده چرا که پس از اعمال تحریم‌های کشورهای غربی انتقال سرمایه برای آن‌ها دشوار شده است. ماپیتا می‌گوید حدود ۱۷۰ میلیون دلار از سرمایه‌ی شرکت در قالب وام و سود سهام هنوز در ایران مانده و تنها پیش از دور جدید تحریم‌های آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ بود که حدود یک میلیارد دلار از ایران به نفع mtn خارج شد.

اسنپ که یکی از بزرگ‌ترین گروه کسب و کار اینترنتی در کشور محسوب می‌شود، در سال ۱۳۹۳ تأسیس شد و هم‌اکنون خدماتی را در قالب اپلیکیشن‌های متعدد غذا، مشاوره پزشکی، سفر، رزرو بلیت و هتل و غیره ارائه می‌دهد.

اسنپ اعلام کرده که «طبق مذاکره‌ی سهامداران با شرکت ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی، این شرکت هیچ برنامه‌ی قریب الوقوعی برای خروج از گروه سهام‌داران اسنپ ندارد.»

این متن در زومیت منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.