ماکسیمالیست ترین مادربزرگِ دنیای مد، ۱۰۰ ساله شد

ماکسیمالیست ترین مادربزرگِ دنیای مد، ۱۰۰ ساله شد ماکسیمالیست ترین مادربزرگِ دنیای مد، ۱۰۰ ساله شد

آیرس آپفل یکی از چهره‌های معروف در دنیای مد است که در عمر طولانی خود کار تجارت مد و طراحی داخلی را انجام داده است.

برترین‌ها: آیریس برل در شهر کوئینز نیویورک در ۲۹ آگوست سال ۱۹۲۱ در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمده است، پدر او ساموئل برل تاجر معروف شیشه و آینه بود و مادر وی اهل روسیه بود و یک بوتیک فشن داشت. او در رشته تاریخ هنر در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد و در مجله women’s wear daily مشغول به کار شد.

او دستیار رابرت گودمن تصویرساز معروف هم بود و در سال ۱۹۴۸ با کارل آپفل ازدواج کرد و آن دو با هم کارخانه پارچه بافی old world weavers را بنیانگذاری کردند که تا سال ۱۹۹۲ و بازنشستگی آن‌ها پابرجا بود.

آپفل در حیطه طراحی داخلی هم بسیار مهارت دارد، پروژه‌های بازسازی طرح کاخ سفید به مدت ۹ سال در دوره ریاست جمهوری ترومن، آیزنهاور، کندی، جانسون، نیکسون، فورد، کارتر، ریگان و کلینتون به عهده داشت، طراحی مبلمان خاص از دیگر دستاورد‌های اوست.

استفاده از آیتم‌های هنریِ کشور‌های متعددی که با همسرش به واسطه تجارت نساجی‌شان می‌رفتند، استایل او را منحصر به فرد کرد؛ تا اینکه سال ۲۰۰۵ موسسه هنر‌های زیبا در موزه متروپولیتن نیویورک نمایشگاهی در مورد استایل‌های آیریس برگزار کرد.

آیریس در سال ۲۰۱۲ در سن ۹۰ سالگی به عنوان پروفسور مهمان در دانشگاه تگزاس در آستین مشغول به کار بود. سال ۲۰۱۳، او یکی از ۵۰ «شیک پوش بالای ۵۰ سال» توسط گاردین انتخاب شد به طوری که موزه شیوه زندگی و تاریخ مُد در بوینتون بیل فلوریدا یکی از گالری هایش را به لباس ها، اکسسوری‌ها و مبلمان طراحی شده توسط آیریس اختصاص داد. در سال ۲۰۱۴ مستندی از زندگی آیریس آپفل ساخته شد که در جشنواره فیلم نیویورک به نمایش درآمد.

آیریس چندین جایزه جهانی و بین‌المللی دریافت کرده است که مهم‌ترین آن‌ها جایزه اتحاد زنان سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ بوده است. همسر آیریس در سال ۲۰۱۵ در ۱۰۱ سالگی درگذشت، اما خود او هرچند فرزندی ندارد، اما همچنان شاد و سرحال و کاملا شیک به زندگی و فعالیت خود ادامه می‌دهد. او چهره برند استرالیایی blue illusion بود، همچنین در سال ۲۰۱۶ با همکاری شرکت wise wear لاین جواهراتش را طراحی کرد.

با کمی دقت در استایل او متوجه می‌شویم که به اکسسوری‌های بزرگ و رنگ‌های شارپ علاقه زیادی دارد. عینک‌های بزرگ، مخصوصا فریم ته استکانی، گردنبند با مهره‌های درشت و دستبند‌های شیشه‌ای یا استخوانی، امضای استایل آیریس است.

آیریس به مناسبت تولد صد سالگی‌اش، با همکاری برند zennioptical از ۱۰۰ عینک به طراحی خودش رونمایی کرد.