ژاپن با آمریکا برای حذف چین از شبکه های مخابراتی همکاری نمی کند

ژاپن با آمریکا برای حذف چین از شبکه های مخابراتی همکاری نمی کند ژاپن با آمریکا برای حذف چین از شبکه های مخابراتی همکاری نمی کند

پکن-روزنامه «یومیوری» ژاپن در گزارشی نوشت: این کشور قصد ندارد در زمان حاضر با آمریکا برای اجرای طرح حذف شرکت های چینی از شبکه های مخابراتی همکاری کند.

به گزارش ایرنا ، این درخواست در حالی رد می شود که آمریکا کشورهای اروپایی و آسیایی را تحت فشار گذاشته است تا از نفوذ شبکه ها و شرکت های مخابراتی و اطلاع رسانی چین از جمله فعالیت های شرکت بزرگ مخابراتی هواوی در کشورهایشان ممانعت کنند.

این روزنامه می نویسد: توکیو در زمینه پاسخگویی به مسایل امنیتی با آمریکا همکاری می کند اما از طرق مختلف به واشنگتن پیام داده است که برنامه ای برای مقابله با چین در عرصه مخابراتی ندارد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در ماه اوت طرح به روزرسانی تحت عنوان "شبکه پاک" را منتشر کرد که در آن از شرکت های مخابراتی ، ارائه دهندگان خدمات ذی ربط و برنامه های تلفن همراه با منشا چین خواسته شده است از بازار آمریکا دور نگه داشته شوند.

ایالات متحده همچنین متحدان خود را تحت فشار قرار می دهد تا شرکت چینی هواوی را از حضور در شبکه های تلفن همراه نسل پنجم پر سرعت به دلایل امنیتی منع کنند.

بر اساس گزارش یومیوری «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هنگام ملاقات با «توشیمیتسو موته گی» وزیر امور خارجه ژاپن در اوایل ماه جاری در توکیو ، از طرح "شبکه پاک" نام برد.

در این گزارش آمده که ژاپن به آمریکا گفته است که توکیو نمی تواند به چارچوبی بپیوندد که یک کشور خاص را مستثنی می سازد ، اما در صورت تغییر در برنامه فعلی ایالات متحده می تواند در این موضع گیری تجدید نظر کند.

با این وصف «کاتسونوبو کاتو» سخنگوی ارشد دولت در پاسخ به گزارش یومیوری گفت : درک وی این است که در دیدار "پمپئو" و "موته گی" در مورد طرح "شبکه پاک" هیچ تبادل نظری نشده و ایالات متحده تلاشهای کلی برای امنیت سایبری را توضیح داده است.

او تصریح کرد: ژاپن در عرصه اطلاع رسانی ، گام هایی را برای ایمن سازی امنیت سایبری بر می دارد.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.