چرا ضربان قلب نوزادم بالاست ؟

چرا ضربان قلب نوزادم بالاست ؟ چرا ضربان قلب نوزادم بالاست ؟

ضربان قلب نوزاد و نحوه اندازه گیری نبض نورزاد و کودک و حدود نرمال ضربان قلب در نوزادان و کودکان و دلیل کاهش و افزایش ضربان قلب در نوزاد.

آنچه در مورد ضربان قلب نوزاد و کودکتان باید بدانید

والدین باید از تعداد ضربان قلب کودک خود اطلاع داشته باشند زیرا تشخیص صحیح افزایش یا کاهش نبض کودک به والدین کمک می کند تا در زمان بیماری برای درمان به موقع کودک اقدام نمایند البته آگاهی از میزان ضربان قلب عادی و چگونگی بررسی نبض کودک کمک می کند تا از نگرانی های بی مورد اجتناب کنند. برای آگاهی از حدود نرمال ضربان قلب و علل رایج در افزایش یا کاهش ضربان قلب در کودکان با این بخش از نمناک همراه شوید.

حدود نرمال ضربان قلب در نوزادان و کودکان

ضربان قلب یا نبض بزرگسالان در حدود 60 تا 100 ضربان در دقیقه می باشد. معمولا کودکان تعداد ضربان قلب یا نبض بیشتری دارند. میزان ضربان قلب ایستا یا نبض ایستا (resting pulse rate) زمانی اندازگیری می شود که فرد ورزش نمی کند و در حال استراحت است. میزان نبض ایستا کودک بر اساس سن او و در زمان استراحت در بیداری، نه زمان فعالیت های فیزیکی، بازی یا گریه اندازگیری می شود. زمان گریه یا فعالیت بدنی، میزان نبض یا ضربان قلب در کودکان بالاتر از معمول است.

تعداد ضربان قلب نرمال تعداد ضربان قلب ایستا

سنتعداد ضربان قلب نرمال تعداد ضربان قلب ایستا

0 تا 3 ماه

107 تا 181 ضربه در دقیقه

143 ضربه در دقیقه

3 تا 6 ماه

104 تا 175 ضربه در دقیقه

140 ضربه در دقیقه

6 تا 9 ماه

98 تا 168 ضربه در دقیقه

134 ضربه در دقیقه

9 تا 12 ماه

93 تا 163ضربه در دقیقه

128 ضربه در دقیقه

12 تا 18 ماه

88 تا 156 ضربه در دقیقه

116 ضربه در دقیقه

18 تا 24 ماه

82 تا 149 ضربه در دقیقه

116 ضربه در دقیقه

2 تا 3 سال

76 تا 142 ضربه در دقیقه

110 ضربه در دقیقه

3 تا 4 سال

70 تا 136 ضربه در دقیقه

104 ضربه در دقیقه

4 تا 6 سال

65 تا 131 ضربه در دقیقه

98 ضربه در دقیقه

6 تا 8 سال

59 تا 123 ضربه در دقیقه

91 ضربه در دقیقه

8 تا 12 سال

52 تا 115 ضربه در دقیقه

84 ضربه در دقیقه

12 تا 15 سال

47 تا 108 ضربه در دقیقه

78 ضربه در دقیقه

15 تا 18 سال

43 تا 104 ضربه در دقیقه

73 ضربه در دقیقه

طریقه اندازه گیری نبض نوزاد و کودک

تعداد نبض تعداد دفعات تپش قلب در هر دقیقه را نشان می دهد پس با اندازه گیری نبض می توانید از تعداد ضربان قلب با خبر شوید. برای گرفتن نبض کودک، انگشت سبابه خود را روی بخش هایی از بدن که در آنها شریان قرار دارد مانند مچ دست (شریان رادیال)، داخل گودی آرنج (راکیال یا بازویی)، روی گردن (شریان گردنی کاروتید) یا بالای پای (شریان ران یا فمورال) قرار دهید، سپس تعداد ضربه هایی را که در یک دوره 60 ثانیه احساس می کنید را بشمارید یا می توانید در سی ثانیه تعداد ضربه هایی را که احساس می کنید را اندازه گرفته و تعداد را 2 برابر کنید. بررسی نبض یا ضربان قلب در کودکان و یا برخی از نوزادان دشوار است.

علت بالا رفتن ضربان قلب

به بالا رفتن ضربان قلب تاکی کاردی می گویند. اگر میزان نبض یا ضربان قلب در کودکان می تواند کندتر از حد معمول باشد که به آن برادی کاردی می گویند. ضربان قلب در کودکان در بعضی از انواع کندتپشی یا برادی کاردی ممکن است به کمتر از 50 ضربه در دقیقه برسد.

علت افزایش و کاهش ضربان قلب در نوزادان و کودکان :

  • اختلالات قلبی
  • بیماری های قلبی، عفونی یا متابولیکی
  • تب و کم آبی بدن (اگر یک کودک مبتلا به تب بالا، ضربان قلب بالایی داشته باشد، باید با درمان تب از طریق مصرف مایعات و تب برهایی مانند استامینوفن، میزان ضربان قلب به حالت عادی بازگردد )
  • کم خونی
  • پرکاری تیروئید

عوارض جانبی برخی از داروها نیز می تواند بر ضربان قلب ایستا کودک تأثیر بگذارد. مثلا داروی محرک اختلال کم توجهی یا بیش فعالی (adhd)، داروی های ضد احتقان (مانند آنتی هیستامین) سبب افزایش میزان ضربان قلب در کودکان می شود.

گاهی اوقات علت تندتپشی ضربان قلب در کودکان مصرف قهوه، نوشیدنی های انرژی زا یا نوشابه های گازدار است.

اگر کودک شما ضربان قلبش از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر بود، اقدامات زیر را انجام دهید :

اگر کودک شما به تاکی کاردی یا برادی کاردی دچار بود و دارای علائم مرتبطی مانند خستگی (سنکوپ)، سرگیجه یا تحریک پذیری شدید بود، باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

پزشک علاوه بر نبض کودک شما، فشار خون او را نیز بررسی می کند و از او یک نوار قلب می گیرد. نوار قلب کمک می کند تا پزشک ریتم یا فعالیت الکتریکی قلب را نیز بررسی کند و در بعضی موارد، پزشک کودک شما را به یک متخصص قلب اطفال ارجاع می دهد.