انصارالله: هزاران اسیر از مزدوران سعودی و سودانی در اختیار داریم

انصارالله: هزاران اسیر از مزدوران سعودی و سودانی در اختیار داریم انصارالله: هزاران اسیر از مزدوران سعودی و سودانی در اختیار داریم

تهران- رییس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن گفت: هزاران اسیر از مزدوران و شمار بسیاری از سران و اسرای سعودی و سودانی در اختیار داریم.

به گزارش ایرنا به نقل از المسیره، "عبدالقادر المرتضی" روز شنبه در گفت وگو با شبکه المسیره این کشور افزود: تیم مذاکره کننده صنعاء، توافق در پرونده اسرای سعودی بدون وجود طرف سعودی بر سر میز مذاکرات را نپذیرفت و در نتیجه، سعودی ها نیز در مذاکرات شرکت کردند و با توجه به اینکه صدها مفقودی در مناطق تحت کنترل اماراتی ها وجود دارد، امیدواریم که آنها نیز به این مذاکرات بپیوندند.

المرتضی گفت: سعودی‌ها تلاش می‌کردند که نقش میانجی را در مذاکرات داشته باشند اما ما رد و اعلام کردیم باید به عنوان طرف مذاکره‌کننده حضور داشته باشند.

رییس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن اضافه کرد: هنگامی که توافق حاصل شد و طرح اجرای آخرین معامله مورد بحث قرار گرفت، سعودی ها موضوع آزادی همه مزدوران را رد کردند و گفتند که آنها اسیران خود را قبل از بقیه می خواهند.

وی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده یمنی از موضع قدرت در این مذاکره شرکت کرده، گفت: خانواده اسرای یمنی اطمینان داشته باشند که ما برای آزادی آنها کارت های فشار زیادی داریم و از همه این کارت ها برای آزادی اسرا استفاده خواهیم کرد.

المرتضی افزود: حزب اصلاح بر آزادی عناصر القاعده، داعش و عاملان در تشکیل هسته‌های اطلاعاتی و جنایتکار اصرار دارد.

وی در پایان با بیان اینکه تاکنون چهار هزار و ۷۰۰ اسیر آزاد شده‌اند، به خانواده‌های دیگر اسرا قول داد برای آزادی همه آنها تلاش شود.

دولت نجات ملی یمن و دولت مستعفی یمن در روزهای گذشته بخش‌هایی از بزرگترین عملیات تبادل اسرا برای معاوضه ۱۰۸۱ اسیر را انجام دادند.

عملیات تبادل اسرا بین دو طرف زیر نظر سازمان ملل متحد انجام شد و شامل آزادی ۶۸۱ نفر از نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ازای آزادسازی ۴۰۰ نفر از نیروهای طرف مقابل از جمله ۱۵ سعودی و ۴ سودانی است.

طبق بیانیه چهارمین نشست کمیته نظارتی اجرای توافق تبادل اسرا و بازداشت ‌شدگان یمنی، نمایندگان دولت مستعفی و جنبش انصارالله توافق کردند که در مرحله نخست، یک هزار و ۸۱ اسیر را طبق اسامی توافق‌ شده، مبادله کنند.

مبادله اسیران از موضوعات اساسی در گفت وگوهای یمنی- یمنی در سوئیس است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری‌های محلی، مبادله شماری از اسیران انجام شده است.

پیش‌تر نیز تعدادی از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری این کشور در چند مرحله از طریق واسطه‌های محلی آزاد شدند.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.