زیباری: جانفشانی های الحشدالشعبی انکارناپذیر است

زیباری: جانفشانی های الحشدالشعبی انکارناپذیر است زیباری: جانفشانی های الحشدالشعبی انکارناپذیر است

بغداد- «هوشیار زیباری» وزیر دارایی پیشین و از مسؤولان ارشد حزب دموکرات کردستان عراق روز شنبه با ستایش از عملکرد سازمان «الحشد الشعبی» گفت که کسی نمی‌تواند جانفشانی‌ نیروهای این سازمان در راه مبارزه با تروریسم و بیرون راندن گروه تروریستی داعش از عراق را انکار کند.

به گزارش ایرنا، زیباری امروز در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «العهد» تصریح کرد: الحشد الشعبی نهادی رسمی است که پارلمان به (تشکیل) آن رأی داد و بخشی از ساختار امنیتی عراق به شمار می رود.

وی در این گفت وگو که برخی آن را نوعی عذرخواهی از اظهاراتش علیه سازمان الحشد الشعبی اما دیرهنگام تفسیر کردند، افزود: کسی نمی تواند جانفشانی های الحشد الشعبی در بیرون راندن داعش و تروریسم را انکار کند.

زیباری گفت: "اظهارات من تحریف و به گونه دیگری تفسیر شد و منظورم این بود که منطقه نظامی در الخضراء (منطقه سبز در مرکز بغداد) پاکسازی شود."

وی خاطرنشان ساخت که "روابطی تاریخی با فرماندهان الحشد الشعبی دارد".

شهر بغداد، پایتخت عراق امروز شاهد تجمع هواداران سازمان الحشد الشعبی برای محکوم کردن اهانت اخیر زیباری به این سازمان دفاع مردمی بود.

معترضان با سر دادن شعار در مقابل دفتر حزب دموکرات کردستان عراق در منطقه الکراده در مرکز بغداد، اهانت اخیر زیباری علیه سازمان الحشد الشعبی را محکوم کرده و از او خواستند تا به خاطر این اهانت، عذرخواهی کند.

شرکت کنندگان در تجمع همچنین خواهان عدم تکرار چنین تعرض هایی به الحشد الشعبی شدند.

زیباری پیش‌تر در یک مصاحبه تلویزیونی مدعی شده بود که «حمله گروههای عراقی به پایگاه‌های آمریکا در اربیل به این دلیل است که آنها اقلیم کردستان را نزدیک [متحد] آمریکا می‌دانند و این گروهها همانطور که داعش به بغداد و اربیل حمله می‌کرد، به این ها حمله می‌کنند».

این ادعای زیباری با واکنش انتقادی مسؤولان، سیاستمداران، شخصیت‌ها، گروههای مقاومت و مردم عراق روبرو شد و آنها این ادعا را اهانت به الحشد الشعبی دانستند که نهادی رسمی است و در راه آزادسازی عراق از لوث تروریست های داعش ایثار و جانفشانی های زیادی کرده است.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.