فعالان صنایع دستی گلستان ۲۸ میلیارد ریال وام خسارت کرونا گرفتند

فعالان صنایع دستی گلستان ۲۸ میلیارد ریال وام خسارت کرونا گرفتند فعالان صنایع دستی گلستان ۲۸ میلیارد ریال وام خسارت کرونا گرفتند

گرگان - معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت که فعالان صنایع دستی این استان از زمان شیوع کرونا تاکنون ۲۷ میلیارد و ۹۶۰ میلیون ریال وام خسارت ناشی از شیوع این بیماری را دریافت کردند.

مریم حاجی ابراهیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: این تسهیلات بانکی به ۳۶۱ فعال حوزه صنایع دستی شهرستان های استان پرداخت شد.

به گفته ۷۰۱ فعال حوزه صنایع دستی استان برای جبران خسارت کرونا متقاضی دریافت ۵۴ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال شدند که بقیه درخواست های متقاضیان نیز به افراد واجد شرایط پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: فعالان حوزه صنایع دستی مینودشت با ۵ میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال برای ۸۵ طرح، گالیکش با چهار میلیارد و ۲۰ میلیون ریال برای ۶۰ طرح و آزادشهر با سه میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال برای ۴۷ طرح به ترتیب رتبه های اول و سوم بیشترین ارایه طرح و جذب وام کرونا را در اختیار دارند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: بر اساس آمار ثبت شده در سامانه هنرمندان کشور، این استان ۳۰ هزار هنرمند صنایع دستی دارد که ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر آنان پرونده تولید انفرادی و مابقی نیز کارگاه تولیدی دارند که فعالیت بخشی از این هنرمندان به دلیل شیوع کووید ۱۹، نیمه تعطیل یا تعطیل است.

مطابق گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، پارسال ۳۰۸ هزار دلار از تولیدات هنرمندان صنایع دستی این استان به صورت چمدانی به ۱۰ کشور ژاپن، ترکیه، عراق، ارمنستان، کانادا، امارات، سوئد، آلمان، عمان و فرانسه صادر شده بود.

حاجی ابراهیمی ادامه داد: برای کاهش خسارت ناشی از فروش محصولات صنایع دستی تولیدی در استان ناشی از تداوم محدودیت های شیوع کووید ۱۹ و ناممکن بودن برپایی نمایشگاه، این اداره کل به دنبال تقویت و گسترش زیرساخت های فروش مجازی تولیدات هنرمندان گلستان است.

فرش دستباف، نمد، زیورآلات و سوزن دوزی ترکمن، جاجیم بافی روستای زیارت گرگان، ابریشم بافی قزلباش های رامیان و مینودشت، سوزن دوزی شاهکوه و قوم بلوچ و نیز دوخت‌های سنتی پوشاک از جمله صنایع دستی اقوام ساکن در گلستان است که با هنرمندی زنان و دختران و مردان این استان، هر کدام نام و آوازه خود را در بین خریداران داخلی و خارجی دارد.

گلستان با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت میزبان ۱۶ قوم از ۲۶ قوم بارز کشور و مهاجرینی از ۳۰ استان کشور است.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.