روزانه ۴۵ تن پسماند در خمین جمع آوری می شود

روزانه ۴۵ تن پسماند در خمین جمع آوری می شود روزانه ۴۵ تن پسماند در خمین جمع آوری می شود

خمین - شهردار خمین گفت: روزانه ۴۵ تن مواد زاید جامد از سطح این شهر جمع آوری و پس از پردازش حدود ۵۰۰ کیلوگرم مواد قابل بازیافت جداسازی می‌شود.

«ابوالفضل مرتضیان» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۲۳ تن مواد آلی پسماندهای شهر خمین روزانه به سایت کمپوست انتقال داده می‌شود و حدود ۱۷ تن مواد غیر قابل بازیافت به‌منظور دفن بهداشتی به سایت حسن فلک (سایت دفن زباله شهرداری) منتقل و دفع بهداشتی می‌شوند.
وی اظهار داشت: تمامی امور مرتبط با مدیریت پسماند شهر خمین به بخش خصوصی واگذار شده او در نیمه نخست امسال مدیریت پسماند شهری با ۵۰ درصد پیشرفت انجام شده است.
شهردار خمین با اشاره به اجرای طرح تفکیک از مبدا در این شهر گفت: سه هزار و ۲۰۶ خانوار و۱۰ هزار و ۶۲۳ نفر آموزش تفکیک پسماند از مبدأ را فرا گرفته‌اند و پنج هزار بسته آموزشی بین شهروندان توزیع شده است.
مرتضیان اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح سه غرفه ثابت بازیافت در خمین بازگشایی شده و ۹ نفر در قالب آموزشگران و متصدیان غرفه‌های بازیافت این طرح در شهر به کار گرفته شده‌اند.
وی ادامه داد: ۶۰ درصد از خانواده های آموزش دیده طرح تفکیک پسماند از مبدا در خمین از اجرای این طرح استقبال کردند.
شهردار خمین بیان کرد: در نیمه نخست امسال ۱۶ عدد سطل زباله مکانیزه به ۶۸۴ سطل موجود در شهر اضافه شده است.
وی یاداور شد: کارشناسان و مسئولان محیط زیست همواره تفکیک زباله از مبدا را بهترین راهکار برای مدیریت پسماند عنوان کرده‌اند اما، این طرح مهم با وجود اقدامات و فرهنگ‌سازی‌های لازم و داشتن صرفه اقتصادی هنوز در کشور محقق نشده است.
مرتضیان گفت: شهروندان خمین می‌توانند پسماندهای خشک را به سه غرفه ثابت بازیافت تحویل دهند و یا با غرفه سیار به شماره ۰۹۱۸۵۹۹۷۷۰۷تماس بگیرند.
شهردار خمین اضافه کرد: برنامه اینترنتی «همیار زیست دوست» به‌منظور تسهیل درتحویل پسماندهای خشک و کسب امتیاز در سایت شهرداری خمین بارگذاری شده است.
مرتضیان از پسماند به‌عنوان طلای کثیف یاد کرد و گفت: یکی از مباحث مهم در محیط زیست شهری، بحث مدیریت پسماند به‌منظور تولید ثروت و اشتغال است.
شهرستان خمین در جنوب استان مرکزی واقع شده و ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۵ هزار نفری آن ساکن شهر هستند.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.