تخت روانچی:آمریکا در جلوگیری از پایان محدودیت تسلیحاتی ایران شکست خورد

تخت روانچی:آمریکا در جلوگیری از پایان محدودیت تسلیحاتی ایران شکست خورد تخت روانچی:آمریکا در جلوگیری از پایان محدودیت تسلیحاتی ایران شکست خورد

نیویورک- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از پایان محدودیت تسلیحاتی ایران خبر داد و گفت: آمریکا کوشید مانع این امر شود اما شکست خورد.

به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی شامگاه شنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: پنج سال پس از روز تصویب برجام و مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، اکنون محدودیت‌های غیرقانونی تسلیحاتی ایران خاتمه یافته است.

وی افزود: از امروز، تجارت اسلحه در ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ایالات متحده کوشید مانع این امر شود اما شکست خورد چون شورای امنیت تمام تلاش‌های ایالات متحده را رد کرد.

به موجب پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس توافق بین‌المللی برجام که میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان جاری است، محدودیت خرید و فروش تسلیحات متعارف به و از ایران در ساعت ۸ شب به وقت نیویورک ۲۶ مهرماه پایان می‌یابد و جمهوری اسلامی مجاز خواهد بود به طور آزادانه به انجام این معاملات مبادرت ورزد.

همچنین فهرستی از ایرانیانی که دارای محدودیت مسافرتی بودند هم به موجب این قطعنامه از محدودیت خارج می‌شوند.

دولت ترامپ با خروج غیرقانونی و یکجانبه خود از برجام، تروریسم اقتصادی خود را متوجه مردم ایران ساخت و برای جلوگیری از برخورداری از منافع این توافق، کوشید حتی محدودیت تسلیحاتی مندرج در این توافق را تمدید کند.

از این رو، از چند ماه پیش، پیش نویس قطعنامه‌هایی را به اعضای شورای امنیت ارائه کرد که هیچ یک نتوانست از سد چندجانبه‌گرایی عبور کند و آمریکا بیش از پیش در سطح بین‌المللی منزوی شد.

۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به صراحت اعلام کردند آمریکا دیگر عضوی از برجام نیست و نمی‌تواند از سازوکارهای مندرج در این قطعنامه استفاده کند. به این ترتیب تکاپوی دولت ترامپ به ویژه وزیر خارجه ضد ایرانی وی ره به جایی نبرد.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.