بازگشت ارز صادرات خرما به سامانه نیما برای نخلداران مقرون به صرفه نیست

بازگشت ارز صادرات خرما به سامانه نیما برای نخلداران مقرون به صرفه نیست بازگشت ارز صادرات خرما به سامانه نیما برای نخلداران مقرون به صرفه نیست

بوشهر- معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: بازگشت ارز حاصل از صادرات محصول خرما به سامانه نیما صرفه اقتصادی لازم را برای صادرکنندگان ندارد و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

ابوالقاسم محمدزاده روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه به دلیل فشارها و تحریم‌های اعمال شده و محدودیت‏‌های اقتصادی موجود نیازهای وارداتی کشور از محل ارز صادراتی که از طریق سامانه نیما بازگشت داده می‌شود، تامین می‏‌شود، همه ارزهای صادراتی باید در این سامانه ثبت شود.

وی بیان کرد: به همین دلیل انتظار بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خرما به سامانه نیما بجا است، اما از طرفی برای صادرکنندگان مقرون به صرف نیست.

محمدزاده ادامه داد: در این ارتباط پیشنهادی در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ارائه و در میز ملی خرما تصویب شد که براساس آن صادر کنندگان محصول کشاورزی بتوانند با قیمت مناسب‏‎تری ارز خود را ارائه کنند تا متحمل ضرر و زیان نشوند ولی بانک مرکزی به دلیل محدودیت‌های ارزی تاکنون آن را اجرایی نکرده‌است.

وی گفت: ازطرفی تولیدکنندگان از صادرکنندگان انتظار خرید خرما با قیمت بالاتر دارند و صادرکنندگان نیز اعتقاد دارند که تمامی هزینه آنها براساس قیمت روز بازار است و نباید ارز صادراتی در سامانه نیما عرضه شود.

محمدزاده اظهار کرد: مجموعه بانک مرکزی در شرایط کنونی به فکر تامین ارز موردنیاز کشور هستند و صادرکنندگان محصولات کشاورزی نیز تلاش می کنند تا منشا ارز صادراتی در سامانه جامع تجارت و با قیمت بسیار مناسب‎تری نشان داده شود تا صادرکننده متضرر نشود.

وی گفت: چنانچه این مهم رخ دهد صادرات محصول خرما نیز دوچندان خواهد شد و کشاورزان متحمل ضرر و زیان نمی‎شوند.

محمدزاده افزود: در مجموع کشاورزان بوشهری نگران بازار فروش خرما نباشند زیرا با برنامه‏‎ریزی‌ های صورت گرفته چشم‌انداز توسعه بازار خرما مناسب است.

وی اظهار داشت: امسال برای سومین دوره همایش، جشنواره و میز ملی خرما با رعایت پروتکل‌‏های ابلاغی ستاد کرونا در استان بوشهر برگزار می‎شود.

محمدزاده عنوان کرد: برای سال جاری تلاش شده تا هیات‏‌های خارجی از کشورهایی از جمله شرق آسیا به عنوان نیاز توسعه بازار خرما برای حضور در همایش، جشنواره و میز ملی خرما دعوت شوند.

استان بوشهر با ۶ میلیون اصله نخل سالانه بیش از ۱۶۰ هزار تن خرما تولید می‌کند که امسال تحت تاثیر شرایط کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن در زمینه صادرات این محصول قیمت آن در بازار کاهش یافته و نخلداران نگران فروش محصول خود هستند.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.