سفر عبدالله به ایران؛ سنگ بنایی برای توسعه روابط تهران - کابل

سفر عبدالله به ایران؛ سنگ بنایی برای توسعه روابط تهران - کابل سفر عبدالله به ایران؛ سنگ بنایی برای توسعه روابط تهران - کابل

کابل - عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان صبح امروز برای انجام یک سفر سه روزه وارد تهران شد تا با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران درباره صلح و ثبات افغانستان بحث و تبادل نظر کند، چرا که به باور آگاهان سیاسی افغانستان نقش جمهوری اسلامی ایران در روند صلح افغانستان راهگشاست و ایران می‌تواند در صلح و تأمین ثبات پایدار افغانستان نقش تعیین کننده داشته باشد.

به گزارش ایرنا، آگاهان سیاسی و اقتصادی هر دو کشور ایران و افغانستان معتقدند که با توجه به روابط فرهنگی، زبانی، تاریخی و اشتراکات تمدنی؛ مردم افغانستان و ایران یک ملت به‌هم تنیده اند که در دو کشور دارای جغرافیای مشخص زندگی می کنند که تاریخ آن تفکیک ناپذیر است.

«مجیب الرحمن رحیمی» مشاور ارشد شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این رابطه می گوید که عبدالله عبدالله در این سفر مقام‌های ایرانی را در جریان آخرین تحولات و پیشرفت‌های گفت‌ وگوی صلح این کشور قرار خواهد داد.

وی افزود که رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان همچنین در این سفر از مقام‌های ایرانی خواهد خواست که با دولت و مردم افغانستان همکاری و از روند صلح حمایت کنند تا صلح و ثبات پایدار در افغانستان و منطقه مستقر شود.

در این سفر، عبدالله عبدالله را شماری از مقام‌های دولتی، وزارت امور خارجه و شماری از اعضای مجلس نمایندگان همراهی می‌کنند.

ایران و افغانستان که دارای ریشه کهن و مشترکی در بخش های اجتماعی، فرهنگی و تاریخی هستند، روابط میان دو کشور همواره حرکتی رو به جلو داشته و طی ۱۹ سال گذشته نسبت به هر زمان دیگری تسریع شده و به نفع هر دو دولت و ملت بوده و هست.

به همین دلیل بیگانگان و در واقع دشمنان دو کشور مصمم هستند در روابط دو کشور برادر رخنه کرده و آنها را از هم دور کنند، اما این تلاش‌ها به دلیل نزدیکی و یکی بودن آنها همواره با شکست مواجه شده و نتیجه ای برای دشمنان دو کشور نداشته است.

از طرف دیگر دولت‌های ایران و افغانستان طی دو دهه گذشته با وجود حضور نظامیان آمریکا و همپیمانان غربی آنها در افغانستان، از دسایس فراوان و اتهام‌های واهی دشمنان برای ایجاد دشمنی بین مردم افغانستان و ایران رو به رو بوده اند، با این وجود آنها هیچگاه موفق نشدند به اهداف شوم خود دست یابند.

دو ملت و دولت طی ۱۹ سال گذشته در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری پیشرفت‌های خوبی داشتند و حتی به تازگی نشست‌هایی بین دو کشور نیز برگزار شده و یا در حال برگزاری است که افق روابط کابل و تهران را روشن‌تر از پیش خواهد ساخت.

«محمدکبیر حسنی» از آگاهان مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت که ایران همسایه غربی و دارای صدها کیلومتر مرز مشترک با افغانستان است که می تواند نسبت به هر کشور دیگری زودتر و سریعتر با مردم و دولت این کشور همکاری کند.

به باور وی، نباید فراموش کرد که بستر تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و مرزی دو کشور به گونه ای به هم گره خورده است که توسعه روابط در بخش های مختلف بین دو کشور را اجتناب ناپذیر می سازد.

به گفته این آگاه مسائل فرهنگی و سیاسی افغانستان، در حالی که هزاران دانش آموز و دانشجوی افغان در رشته های مختلف در جمهوری اسلامی ایران مشغول تحصیل هستند، دانشگاه‌های ما در داخل این کشور نیازمند کتاب‌های ترجمه شده و یا تولید ایران می باشند که در غیر این صورت به دلیل این فقدان، مواد درسی در کشورمان با چالش بزرگی مواجه خواهد شد.

به گفته وی، امروزه با وجود اینکه بخشی از صنعت چاپ و ترجمه وارد افغانستان شده و یا کتاب هایی را در داخل می نویسند و سعی می شود از این منابع در دانشگاه‌ها استفاده شود، همه این موارد مرهون شرایطی است که در ایران به ثمر رسیده اند.

به باور این آگاه افغان، در بخش های تجارت هم کالاهای ایران نسبت به کالاهای دیگر کشورهای همسایه از استاندارد بهتری برخوردار بوده و افغان ها با آنها در داخل افغانستان و ایران آشنایی دارند و با اطمینان از آنها استفاده می کنند.

حسنی می گوید که مرز مشترک هم باعث می شود که کالای ایرانی نسبت به کالاهایی که از کشورهای ترکیه، هند و دیگر کشورهای دور به افغانستان می رسد از قیمت پایین تر و با کیفیت بهتر برخوردار بوده و براحتی در دسترس مردم قرار گیرد.

وزارت امور خارجه افغانستان روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای از آمادگی‌ها برای برگزاری نشست مشترک وزیران خارجه افغانستان، ایران و ترکمنستان خبر داد.

در این اطلاعیه آمده که قرار است با هدف آمادگی و تهیه برنامه نشست مذکور یک نشست مقدماتی با حضور معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان و مشارکت معاون صنعت و تجارت، معاون گمرکات، نماینده وزارت معادن و نفت، معاون طرح و برنامه وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات، نمایندگان وزارتخانه های حمل و نقل، شرکت برق (برشنا) و راه آهن برگزار شود.

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان در این نشست بر سیاست خارجی اقتصاد محور کابل در قبال ایران و نشست سه جانبه آتی تأکید کرد.

میر ویس ناب، تقویت و گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی میان افغانستان و ایران را از اولویت های مهم سیاست خارجی افغانستان دانست و گفت که هدف اصلی و مهم این نشست نیز تبادل نظر و شریک ساختن دیدگاه های وزارت‌خانه ها و نهادهای مربوطه پیرامون موضوعات همکاری ها میان افغانستان، ایران و ترکمنستان خواهد بود.

به گفته وی، دستور کار این نشست قرار است حمل و نقل و ترانزیت، تجارت و سرمایه گذاری، انرژی و برق و تهیه برنامه آن باشد.

نشست دیگری نیز با حضور هیأت ایرانی در کابل برگزار شد که در آن هیأت‌های دو طرف پیرامون موضوعات مختلف از جمله مسائل مرزی بحث و گفت وگو کردند.

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان در این نشست برگزاری جلسه این کمیسیون را پس از هفت سال گام ارزشمندی برای توسعه همکاری‌های دو کشور دانست.

ناب گفت که رفع مشکلات مرزی و ارائه پیشنهادها برای توسعه مبادلات ایران و افغانستان کار مهمی است که مسیر را برای توسعه بیشتر روابط هموارتر می سازد.

پیش از این نیز دو کشور در بخش‌ پروژه‌های زیربنایی، فرهنگی و علمی کارهای ارزشمندی داشته اند که می توان به ساخت سد «شاه و عروس» در کابل که در حال ساخت است، ساخت راه آهن هرات- خواف، ساخت بنای دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل، کمک‌های فرهنگی ایران به دانشگاه کابل از جمله تدوین کتاب های درسی و کمک درسی، ایجاد اتاق ایران شناسی در دانشگاه کابل و ساخت بیمارستان تخصصی در بامیان و درمانگاه «فاطمه الزهرا» در کابل اشاره کرد که هر کدام از ارزشی خاصی برخوردارند.

«حمید الله فاروقی» رئیس سابق دانشگاه کابل هم پیش از این در مراسمی در این خصوص گفت که بیشترین تلاش ما باید بر همکاری‌های دو کشور در سطح فرهنگی، هنری و اجتماعی متمرکز شود تا این بخش‌ها به بهترین شکل آن عملی شود.

فاروقی تأکید کرد که دو ملت مشترکات بسیاری دارند که می توانند برای نزدیکی هر چه بیشتر به‌ویژه در امور فرهنگی از آن استفاده کنند.

وی خاطرنشان ساخت که مقامات و مردم دو کشور در آینده نزدیک شاهد بزرگ‌ترین گفت‌وگوهای فرهنگی میان دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه‌های دو کشور خواهند بود.

رئیس دانشگاه کابل یادآور شد که گشایش نمایشگاه کتاب‌های دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران فرصتی بسیار مناسب برای دانشجویان، اساتید و پژوهشگران کشور است که می توانند از آن استفاده کنند.

با توجه به وضعیت جغرافیایی و همکاری صادقانه جمهوری اسلامی ایران و افتتاح راه آهن هرات- خواف و توسعه روز افزون بندر چابهار، افق همکاری های اقتصادی و از طرف دیگر حضور میلیون ها افغان در ایران و ادامه آموزش رایگان و تحصیلات عالی و روابط فرهنگی و اجتماعی دو کشور نیز روشن به نظر می رسد.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.