شوراهای اسلامی شهرهای کوچک به حمایت و کمک نیاز دارند

شوراهای اسلامی شهرهای کوچک به حمایت و کمک نیاز دارند شوراهای اسلامی شهرهای کوچک به حمایت و کمک نیاز دارند

اردبیل_ ایرنا_ نماینده شواری اسلامی استان اردبیل در شورای عالی استانهای کشور گفت: شورای شهرهای کوچک از حیث حمایت و پشتیبانی با ضعف‌ها و نقص‌هایی روبرو بوده و انتظار می‌رود شورای عالی نسبت به کمک و حمایت از این مجموعه‌ها اقدام کند.

غالامرضا ضیایی روز یکشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: شایسته نیست که شوراهای فرادستی در تامین اعتبارات اولیه خود و هزینه‌های جاری دست خود را به سمت ادارات، نهادها و حتی مجموعه‌های پایین دست دراز کنند و بخواهند هزینه‌های خود را از شهرداری‌ها دریافت کنند.

وی اظهار کرد: چنین روشی باعث می‌شود که امر نظارتی شوراها مخدوش و زیر سوال رفته و اعضای شورا نتوانند وظیفه و رسالت نظارتی و تذکر خود را به درستی انجام دهند.

او بیان کرد: ایراد و اشکال در انتخاب شهردار و عزل او این است که چگونه می‌شود یک شهردار با دو سوم رای اعضا انتخاب شود اما در هنگام استیضاح و برکناری او باید این ترکیب تغییر یابد.

وی شوراها را ناظر بر عملکرد شهرداری اعلام کرد و گفت: این جایگاه باید حفظ شده و در یک سیستم یکپارچه مکاتبات شوراها و پشتیبانی‌های مالی آن‌ها در یک فرآیند قانونی انجام شده و جلوی برخی از کوتاهی‌ها در این زمینه گرفته شود.

ضیایی گفت: در حالی که هدف چابک سازی دولت، اجرای طرح تمرکز زدایی از کلان شهرها و جلوگیری از روند رو به رشد مهارجرت از شهرهای کوچک به بزرگ با افزایش اختیارات شورهای اسلامی در کشور است ولی زیر ساخت‌های لازم برای انجام این کار آماده نیست.

او اضافه کرد: کمبود امکانات رفاهی،درمانی، قوانین پیشگیرانه از توسعه محدوده شهرهای کوچک و پایین بودن زمینه اشتغال مردم در شهرهای کوچک از جمله عوامل افزایش مهاجرت است که با توسعه فعالیت‌های شوراهای اسلامی و افزایش اختیارت حیطه کاری آنها بخش از این مشکل می‌تواند مرتفع شود

وی گفت: مطالبه‌گری از شوراها بسیار زیاد بوده و نیاز است مطالبات و مشکلات روستاها و شهرها اولویت بندی شده و اقدامات عملی برای تحقق این مطالبات انجام شود.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.