دستگاه فوق پیشرفته "تست هورمون" در قزوین به بهره برداری رسید

دستگاه فوق پیشرفته "تست هورمون" در قزوین به بهره برداری رسید دستگاه فوق پیشرفته "تست هورمون" در قزوین به بهره برداری رسید

قزوین- دستگاه فوق پیشرفته "تست هورمون" برای کمک به درمان زوج‌های نابارور روز یکشنبه با حضور جمعی از مسوولان استانی در جهاد دانشگاهی قزوین رونمایی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، ارزش تقریبی این دستگاه که با همت خیران تهیه و در اختیار جهاد دانشگاهی قزوین قرار داده شده، در حال حاضر حدود ۳۰ میلیارد ریال است.

این دستگاه قادر به انجام ۶۰ تست است و در تشخیص بیماری های مختلف به ویژه ناباروری می تواند کمک کند.

فاطمه محمد بیگی نماینده قزوین،آبیک و البرز و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در آئین رونمایی از این دستگاه، اظهار داشت: با توجه به اهمیت حوزه درمان و لزوم تقویت آن در استان قزوین به همت مجمع خیران کشور و استان مشکلات درمانی قزوین شناسایی شده و قرار است براساس این مشکلات اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: فهرست موارد مورد نیاز مراکز درمانی قزوین به مجمع خیران کشور ارسال و با همت خیران کشوری و استانی توانستیم دستگاه تست هورمون تمام اتوماتیک تهیه کرده و این دستگاه را در اختیار جهاد دانشگاهی قزوین قرار بدهیم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ارزش این دستگاه در زمان تهیه هشت میلیارد ریال بود که هم‌اکنون با توجه به افزایش قیمت‌های موجود می‌توان گفت ارزش فعلی دستگاه ۲۹ میلیارد ریال است.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش‌ از این یک نمونه از این دستگاه در استان قزوین موجود بود، افزود: دستگاه یاد شده این قابلیت را دارد که در هر ساعت ۵۰۰ تست هورمونی را بررسی و در مدت زمان نیم ساعت پاسخ بدهد.

محمدبیگی اظهار داشت: دستگاه تست هورمون قابلیت انجام بیش از ۶۰ نوع تست را دارد و در تشخیص بیماری‌های مختلف به ویژه مشکلات حوزه باروری کمک کند، درواقع این دستگاه در بحث ناباروری دارای اهمیت بسیاری است.

وی افزود: با توجه به‌سرعت کار این دستگاه زمان پاسخگویی به حداقل می‌رسد و از طرفی با توجه به خدمات ارزان قیمت جهاد دانشگاهی؛ قیمت تمام شده تست برای آزمایش دهندگان کاهش پیدا می‌کند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: جهاد دانشگاهی سرعت خوبی در ارائه خدمت دارد و تلاش کرده است که دسترسی مردم به خدمات آزمایشگاهی را تسهیل کند و با توجه به پویایی که در جهاد دانشگاهی وجود دارد خیران تمایل دارند به این حوزه کمک کنند.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امیدواریم در آینده شاهد مشارکت بیشتر خیران در حوزه ناباروری و توسعه تجهیزات مربوط به آن باشیم و با شناخت خدمات مورد نیاز می‌توانیم از ظرفیت بیشتر خیران استانی و کشوری استفاده کنیم.

محمدبیگی افزود: مسئول دانشگاه علوم پزشکی قزوین حمایت خوبی از جهاد دانشگاهی دارد، امیدواریم سایر مسئولان استانی نیز از این نهاد فعال، پویا و به روز حمایت بیشتری داشته باشند.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.