سفیر ایران در روسیه: ۲۷ مهر روز پیروزی دیپلماسی بر یکجانبه گرایی است

سفیر ایران در روسیه: ۲۷ مهر روز پیروزی دیپلماسی بر یکجانبه گرایی است سفیر ایران در روسیه: ۲۷ مهر روز پیروزی دیپلماسی بر یکجانبه گرایی است

مسکو - کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در توئیتی به زبان روسی با عنوان «۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) روز پیروزی دیپلماسی بر یکجانبه گرایی» نوشت: «همسویی بازیگران بزرگ جهانی در حفظ برجام نشان‌دهنده پایبندی به تعهدات و تلاشی برای مقابله با اقدامات خلاف موازین بین المللی است.

به گزارش ایرنا وی روز یکشنبه در این توئیت نوشت:در حال حاضر، جامعه جهانی آشفته از اقدامات یکجانبه، بر اجرای توافقات بین المللی تاکید دارد.

جلالی گفت: پایبندی به تعهدات و حمایت جامعه جهانی از توافقات بین المللی ضامن صلح و امنیت بین المللی بوده و پایان محدودیت های تسلیحاتی در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ در چارچوب این توافق بین المللی نشانی از وفای به عهد در ابعاد بین المللی است».

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد بامداد امروز یکشنبه رسما از لغو محدودیت تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ خبر داد و گفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین‌المللی با دیگر کشورها تجارت مشروع از جمله در حوزه تجارت اسلحه انجام می‌دهد.

دولت جمهوری اسلامی ایران نیز ساعاتی پیش با انتشار بیانیه‌ای رسمی در خصوص پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران تاکید کرد که بر اساس یکی از نوآوری­‌های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌­های تسلیحاتی و ممنوعیت­‌های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه­­‌ی جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

سرانجام به رغم تقلای فراوان دولتمردان کاخ سفید، موعد پایان تحریم تسلیحاتی ایران، امروز، ۲۷ مهرماه (۱۸ اکتبر) بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت فرا رسید؛ روزی که فارغ از دستاورد حقوقی آن برای ایران، از منظر سیاسی و در واپسین روزهای انتخاباتی آمریکا، می توان آن را ضربه کاری اقتدار ایران و برجام بر پیکر سیاست تحریمی کاخ سفید و فشار حداکثری دولت «دونالد ترامپ» علیه ملت و جمهوری اسلامی ایران دانست.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.