میزان استفاده از ماسک در گلستان کاهش یافت

میزان استفاده از ماسک در گلستان کاهش یافت میزان استفاده از ماسک در گلستان کاهش یافت

گرگان - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی گلستان از کم‌توجهی مردم استان در استفاده از ماسک ابراز نگرانی کرد و گفت که در صورت استمرار این رویه وضعیت شیوع کرونا در منطقه قرمز و بحرانی می‌شود.

عبدالرضا فاضل روز یکشنبه در حاشیه جلسه استانی ستاد کرونا به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مطابق نتایج بررسی های میدانی، فقط حدود نیمی از مردم استان گلستان از ماسک استفاده می کنند که این رقم در بالاترین میزان خود طی ماه های قبل به ۷۵ درصد رسیده بود.

وی همچنین به رعایت اندک پروتکل های بهداشتی در بخش صنعت گلستان اشاره کرد و گفت: طبق بررسی‌ها میزان رعایت بهداشت فردی حوزه‌های مختلف در صنایع استان ۲۵ درصد، استفاده از ماسک ۲۴ درصد و فاصله‌گذاری اجتماعی ۱۸ درصد است.

وی جدی نگرفتن هشدارها و توجه نکردن به آمار فوتی‌ها، ساده انگاری از بابت اعلام وضعیت زرد و سفید شهرستان‌ها و نداشتن مجازات فردی مانند جریمه نقدی را عوامل موثر تمایل اندک مردم گلستان در استفاده از ماسک اعلام کرد.

دکتر فاضل با اشاره به افزایش ۵ درصدی تعداد بیماران کرونایی بستری در گلستان گفت: طی ۱۵ روز نخست مهر ماه جاری تعداد بیماران کرونایی بستری در استان به ۱۹۵ نفر رسید اما در هفته گذشته این تعداد ۵۰ نفر بیشتر شد.
وی یادآور شد: روند فعلی رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ، گلستان را وارد موج سوم شیوع این بیماری خواهد کرد.

وی ادامه داد: از مجموع ۲۴۵ بیمار کرونایی گلستان ۴۴ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (icu) بستری بوده و ۲۹ نفر به علت وخامت اوضاع به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

وی گفت که با جان باختن ۲ بیمار کرونایی گلستان در روز گذشته، تعداد کل فوت شدگان این بیماری در استان به هزار و یک نفر رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان بیان کرد: اکنون شهرهای آق‌قلا، بندرترکمن، گمیشان، مراوه‌تپه، مینودشت و گالیکش در وضعیت سفید، گرگان، علی‌آباد کتول، رامیان، آزادشهر و کلاله در وضعیت زرد و گنبدکاووس و کردکوی در وضعیت نارنجی و بندرگز در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز یکشنبه گفت: با فوت ۲۵۲ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر رسید.

وی در خصوص آخرین وضعیت توزیع واکسن آنفولانزا در گلستان گفت: از مجموع نیاز ۴۰ هزار عددی اعلام شده در مرحله اول، تاکنون ۱۶ هزار عدد واکسن این بیماری به استان اختصاص یافت که از این تعداد حدود چهار هزار واکسن به زنان باردار و ۶ هزار واکسن نیز به جانبازان واجد شرایط و افراد بالای ۶۰ سال دارای سابقه بیماری قبلی تزرق شد.

سال گذشته شیوع آنفلوآنزا از آبان در گلستان آغاز شد و در مدت چند ماه تا اواسط زمستان بیش از هزار و ۲۰۰ نفر در مراکز درمانی استان بستری شده و بیش از ۸۰ نفر نیز جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.