دم خروس پمپئو بیرون زد: تهدید به تحریم یکجانبه علیه تسلیحات ایران

دم خروس پمپئو بیرون زد: تهدید به تحریم یکجانبه علیه تسلیحات ایران دم خروس پمپئو بیرون زد: تهدید به تحریم یکجانبه علیه تسلیحات ایران

نیویورک- وزیر خارجه آمریکا در حالی مدعی بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران شد که برای اجرای آن به تحریم‌های یکجانبه تهدید کرد.

به گزارش ایرنا، مایک پمپئو روز یکشنبه در واکنش به پایان یافتن رسمی محدودیت تسلیحاتی ایران مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، در حالی که ۱۳ عضو شورا با یکجانبه‌گرایی آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه به صراحت مخالفت کردند و این کشور را عضوی از این توافق بین‌المللی ندانستند، این ادعا را مطرح کرد.

وی مدعی شد: در ۱۹ سپتامبر ، عملا همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، از جمله اعمال مجدد تحریم تسلیحاتی سازمان ملل، بازگشت. بر این اساس، صادرات برخی اسلحه های متعارف به ایران نقض قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل و تهیه هرگونه سلاح یا مواد مرتبط از ایران نقض قطعنامه ۱۷۴۷ است.

وزیر خارجه آمریکا که پیش از این هم تجربه تلخ انزوای سیاسی در عرصه شورای امنیت را تجربه کرده است، ادعا کرد: ایالات متحده آماده استفاده از اختیارات داخلی خود برای تحریم هر فرد یا نهادی است که به طور مادی در تامین، فروش یا انتقال اسلحه متعارف به یا از ایران کمک کند و همچنین افرادی که آموزش فنی، پشتیبانی مالی و خدمات و سایر کمک‌های مربوط به این سلاح‌ها را ارائه می‌دهند.

پمپئو البته مشخص نکرد در صورتی که تحریم‌های پیشین شورای امنیت که به موجب ۲۲۳۱ لغو شده‌اند، چگونه بازگشته‌اند که آمریکا مجبور است از اختیارات داخلی خود برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی استفاده کند و چرا هیچ کمیته تحریمی در سازمان ملل برای اجرای قطعنامه‌های ادعایی وی تشکیل نشده است.

خبر در حال تکمیل است

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.