۱۰۰ رقبه تحت تصرف در آستارا شناسایی شد

۱۰۰ رقبه تحت تصرف در آستارا شناسایی شد ۱۰۰ رقبه تحت تصرف در آستارا شناسایی شد

آستارا - رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آستارا گفت: امسال ۱۰۰ رقبه تحت تصرف اشخاص شناسایی و احیا شد و در مجموع، ۱۱ موقوفه با ۲۸۰ رقبه در این شهرستان ثبت شده‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا جمشید مهدوی روز یکشنبه در نشست خبری در اداره اوقاف و امور خیریه آستارا گفت: رسول خدا (ص) نخستین واقف صدر اسلام است و امام علی(ع) پس از حفر هر چاه، وقتی به آب می‌ رسید آن را وقف می‌کرد تا دیگران از آن استفاده کنند.

جمشید مهدوی افزود: خوشبختانه بعد از ۶ سال از راه اندازی اداره اوقاف در آستارا فرهنگ وقف در این شهرستان نهادینه و در سال جاری برای چهار موقوفه سند مالکیت اخذ شده است.

وی اظهار کرد: تا هفته نخست آبان ماه ایستگاه مشاوره وقف در محوطه بقعه امامزادگان دایر است و عملکرد مرکز افق بقعه طی یک سال گذشته با فعالیت در دوخت و توزیع ماسک، توزیع بسته ‌های معیشتی و تولید محتوای الکترونیکی مقابله با کرونا از سطح سه عملکرد به سطح یک ارتقا یافته است.

وی ادامه داد: در مرکز یاد شده، ۳۰ خانواده در برش، دوخت، بسته ‌بندی و توزیع ۱۴ هزار ماسک در بین مراکز درگیر با کرونا نقش داشتند و به صورت مشارکتی حدود هزار و ۶۰۰ بسته مواد غذایی را تهیه و در بین نیازمندان توزیع کردند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آستارا گفت: جهت تکمیل داخل حرم امام ‌زادگان ابراهیم و قاسم(ع) به حدود یک‌ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و در صورت تامین، در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.

مهدوی افزود: هتل آپارتمان نور و ۳۹ واحد تجاری رو به ‌روی بقعه امام‌ زادگان برای ۶۲ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کرده است و نذورات بقعه و مبالغ دریافتی از واحدهای تجاری و هتل‌ آپارتمان نور برای بقعه هزینه می‌شود و بازسازی ساختمان حرم از سال ۸۴ آغاز و پیشرفت فیزیکی آن به ۷۵ درصد رسیده است.

۲۴ مهر تا سوم آبان دهه گرامیداشت وقف است.

امامزادگان ابراهیم و قاسم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند و در سال ۲۵۳ هجری قمری در راه ترویج اسلام به شهادت رسیده اند و حرم مطهر آنها در فاصله هفت کیلومتری آستارا، ملجا و ماوای عاشقان اهل بیت (ع) است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.