آبخیزداری امکان نگهداشت یک میلیون مترمکعب آب خراسان شمالی را فراهم کرد

آبخیزداری امکان نگهداشت یک میلیون مترمکعب آب خراسان شمالی را فراهم کرد آبخیزداری امکان نگهداشت یک میلیون مترمکعب آب خراسان شمالی را فراهم کرد

بجنورد- معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: اجرای عملیات پخش سیلاب در ۱۳۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان در نیمه نخست امسال توان نگهداشت بیش از یک میلیون مترمکعب آب را در مخازنی که برای تله‌اندازی جریانات سیلابی ایجاد شده، فراهم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، محمد فرامرز روز یکشنبه اظهار داشت: امسال برای اجرای عملیات پخش سیلاب در استان ۵۷ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی مصوب شده است.

وی افزود: این اعتبار برای اجرای عملیات پخش سیلاب در حوضه قلی کلاته شور شهرستان جاجرم و تکمیل و توسعه پروژه پخش سیلاب جهان در شهرستان اسفراین مصوب شده که هم اکنون در حال اجراست.

وی گفت: در سال ۹۸ نیز ۴۳ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای عملیات پخش سیلاب در استان مصوب و این عملیات در مجموع در سطح ۲۴۰ هکتار اجرا شده بود.

فرامرز افزود: با انجام عملیات آبخوانداری و پخش سیلاب با اجرای شبکه های استحصال رواناب در حوزه های آبخیز استان، می توان بخشی از رواناب سطحی سیلابی را کنترل کرد که از اثرات مستقیم آن تنظیم و کنترل رژیم آبدهی، نفوذ آب به سفره های آب زیرزمینی و جبران کم آبی است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی بیان داشت: این استان به لحاظ شرایط اقلیمی همواره با بحران کم آبی مواجه بوده و تأمین آب مورد نیاز استان برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی، اجتناب ناپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: روش های پخش سیلاب موجب می شود منابع آبی در سفره های آبی زیرزمینی تقویت شود و عملیات آبخوانداری و پخش سیلاب با توجه به کم هزینه بودن، امکان پذیری استحصال و انباشت سیلابها و بهره برداری از آنها برای دستیابی به اهداف چندمنظوره به ویژه حل معضل کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک را نیز فراهم می کند.
به گفته وی، رسالت ذاتی آبخوانداری و پخش سیلاب، نفوذ باران و سیلاب به درون زمین و حفظ و پایداری آب در چرخه اکوسیستم طبیعت است که منجر به کاهش خسارات سیل، تقویت ذخیره آب در آبخوان چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات، بهبود وضعیت رطوبت خاک، کاهش فرسایش آبی و بادی، احیای پوشش گیاهی و حفظ تعادل اکولوژیک عرصه‌های طبیعی می شود.

خراسان شمالی جزو ۶ استان سیل خیز کشور است.

این استان با دارا بودن ۸۶۳ هزار نفر جمعیت که ۴۴درصد آن در روستاها زندگی می کنند از جمله استان هایی است که هر سال با مخاطراتی مانند سیل مواجه است.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.