طرح هادی در ۸۱ روستای استان زنجان در دست اجرا است

طرح هادی در ۸۱ روستای استان زنجان در دست اجرا است طرح هادی در ۸۱ روستای استان زنجان در دست اجرا است

زنجان - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: طرح هادی در ۸۱ روستای استان با اعتباری بیش از ۱۵۳ میلیارد ریال و با هدف توسعه و عمرانی مناطق روستایی در سال جاری اجرا می‌شود.

رضا خواجه ای روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از مجموع ۸۱ طرح‌ هادی روستایی بنیاد مسکن استان در سال جاری ۷۳ طرح به اتمام رسیده و هشت پروژه نیز در حال انجام است.

وی با بیان اینکه، طرحهای هادی روستایی در راستای فراهم‌سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می‌شوند، اضافه کرد: طرح هادی، بافت موجود روستا را به‌دقت زیر ذره‌بین برده و اصلاح و ساماندهی آن را در دستور کار قرار می‌دهد.

این مسؤول ادامه داد: اجرای طرح هادی نقش زیربنایی و بنیادی در توسعه همه جانبه مناطق روستایی دارد و از جمله طرحهای عمرانی است که جزء مهمترین ابزار کنترل و مدیریت تحولات کالبدی در سکونتگاه های روستایی نیز به شمار می آید.

خوجه ای تصریح کرد: اهمیت و ضرورت تهیه و اجرای طرح هادی این است که روستاهای دارای طرح هادی از شرایط ویژه ای در عمران و آبادی از قبیل خدمات زیربنایی، اجرای طرح های عمرانی و تخصیص منابع مالی نسبت به روستاهای فاقد طرح هادی برخوردارند، لذا تهیه طرح و اجرای آن با توجه به ورود امکانات و خدمات زیربنایی و روبنایی بر کیفیت و بهبود زندگی اهالی در بلند مدت موثر است.

وی با اشاره به اینکه، میانگین اجرای طرح هادی روستایی در استان زنجان ۵۶.۳ درصد و در سطح کشور ۴۶.۲ درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد، اظهار داشت: تعداد اجرای طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار، ۴۰۰ روستا است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: با اتمام افق ۱۰ ساله طرح هادی برای ۲۶۵ روستا بازنگری شده هم اکنون نیز تعداد روستاهای نیازمند تهیه طرح بازنگری ۱۹۵ روستا است.

خواجه ای خاطرنشان کرد: هم اکنون تهیه و اجرای طرح هادی روستایی به عنوان سند توسعه روستایی توانسته به روستاها هویت ببخشد و به عنوان یکی از پروژه های توسعه روستایی در بهبود وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به ویژه بخش فیزیکی و کالبدی تاثیر بسزایی داشته باشد.

این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.