جوکر نامزد 11 جایزه اسکار شد

جوکر نامزد 11 جایزه اسکار شد جوکر نامزد 11 جایزه اسکار شد

مراسم جوایز اسکار 2020 بامداد دوشنبه 21 بهمن به‌وقت ایران در دالبی تیه‌تر در هالیوود برگزار می‌شود.

سرویس سینمایی هنرآنلاین: "جوکر" پیشتاز نامزدهای نود و دومین دوره جوایز اسکار شد که اسامی نامزدهای آن عصر دوشنبه به وقت ایران در دو مرحله در ساموئل گلدوین تیه‌تر در بورلی هیلز، کالیفرنیا، اعلام شد.

فیلم 11 نامزدی کسب کرد، ازجمله در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی برای تاد فیلیپس، بهترین بازیگر مرد برای واکین فینیکس و بهترین فیلمنامه اقتباسی برای فیلیپس و اسکات سیلور

به‌جز "جوکر" هشت فیلم دیگر نیز در بخش بهترین فیلم نامزد شده‌اند: "1917"، "ایرلندی"، "جوجو خرگوش"، "زنان کوچک"، "داستان ازدواج"، "فورد در برابر فراری"، "روزی روزگاری در هالیوود" و "انگل".

به غیر از "جوکر" سه فیلم هر یک 10 نامزدی کسب کرده‌اند: "روزی روزگاری در هالیوود"، "ایرلندی" و "1917". در همین حال فیلم‌های "جوجو خرگوش"، "زنان کوچک"، "داستان ازدواج" و "انگل" هر کدام شش نامزدی به دست آورده‌اند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسامی نامزدهای 24 بخش را اعلام کرد. جان چو بازیگر کره‌ای-آمریکایی و ایسا ری بازیگر آمریکایی اسامی نامزدها را خواندند.

اعضای 17 شاخه نامزدهای بخش‌های خود را انتخاب کردند. به این معنی که شاخه بازیگران نامزدهای بخش‌های بازیگری را انتخاب کرد، شاخه تدوینگران نامزدهای بخش بهترین تدوین و به همین شکل شاخه‌های دیگر نامزدهای خود را انتخاب کردند. در بخش فیلم بلند انیمیشن و فیلم بلند بین‌المللی، نامزدها با رأی کمیته‌هایی از شاخه‌های مختلف برگزیده شدند. تمام اعضای رأی‌دهنده برای انتخاب نامزدهای بخش بهترین فیلم واجد شرایط هستند.

نود و دومین دوره جوایز اسکار یکشنبه 9 فوریه (بامداد دوشنبه 21 بهمن به‌وقت ایران) در دالبی تیه‌تر در هالیوود، لس آنجلس، کالیفرنیا برگزار و زنده از شبکه ای‌بی‌سی پخش می‌شود. امسال بعد از حدود یک دهه که جوایز آکادمی در اواخر فوریه برگزار می‌شد، مراسم در اوایل ماه برگزار خواهد شد. امسال همچنین برای دومین دوره پیاپی مراسم اسکار مجری نخواهد داشت.

اسامی نامزدهای 24 بخش نود و دومین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "فورد در برابر فراری" (ford v ferrari) - فاکس قرن بیستم / "ایرلندی" (the irishman) - نتفلیکس / "جوجو خرگوش" (jojo rabbit) - فاکس سرچ‌لایت / "جوکر" (joker) - برادران وارنر / "زنان کوچک" (little women) - سونی / "داستان ازدواج" (marriage story) - نتفلیکس / "1917" (یونیورسال) / "روزی روزگاری در هالیوود" (once upon a time in hollywood) - سونی / "انگل" (parasite) - نئون

بهترین کارگردانی: مارتین اسکورسیزی، "ایرلندی" / تاد فیلیپس، "جوکر" / سام مندس، "1917" / کوئنتین تارانتینو، "روزی روزگاری در هالیوود" / بونگ جون هو، "انگل"

بهترین بازیگر مرد: آنتونیو باندراس، "رنج و افتخار" (pain and glory) / لئوناردو دی‌کاپریو، "روزی روزگاری در هالیوود" / آدام درایور، "داستان ازدواج" / واکین فینیکس، "جوکر" / جاناتان پرایس، "دو پاپ" (the two popes)

بهترین بازیگر زن: سینتیا اریوو، "هریت" (harriet) / اسکارلت جوهانسن، "داستان ازدواج" / سرشا رونان، "زنان کوچک" / شارلیز ترون، "خبر تکان‌دهنده" (bombshell) / رنی زلوگر، "جودی" (judy)

بهترین بازیگر مرد مکمل: تام هنکس، "یک روز زیبا در محله" (a beautiful day in the neighborhood) / آنتونی هاپکینز، "دو پاپ" / آل پاچینو، "ایرلندی" / جو پشی، "ایرلندی" / برد پیت، "روزی روزگاری در هالیوود"

بهترین بازیگر زن مکمل: کتی بیتس، "ریچارد جول" (richard jewell) / لورا درن، "داستان ازدواج" / اسکارت جوهانسن، "جوجو خرگوش" / فلورنس پیو، "زنان کوچک" / مارگو روبی، "خبر تکان‌دهنده"

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "چاقوها بیرون" (knives out)، ریان جانسن / "داستان ازدواج"، نوا بامبک / "1917"، سام مندس و کریستی ویلسن-کرنز / "روزی روزگاری در هالیوود"، کوئنتین تارانتینو / "انگل"، بونگ جون هو و هان جین وون

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "ایرلندی"، استیون زیلیان، بر مبنای کتاب "شنیدم خانه‌ها را رنگ می‌زنی" نوشته چارلز برانت / "جوجو خرگوش"، تایکا وایتیتی، بر مبنای کتاب "آسمان محبوس" نوشته کریستین لوننس / "جوکر"، تاد فیلیپس و اسکات سیلور، بر مبنای شخصیت‌های دی‌سی کامیکس / "زنان کوچک"، گرتا گرویگ، بر مبنای بر مبنای رمان لوییزا می الکات / "دو پاپ"، آنتونی مکارتن، بر مبنای نمایشنامه "دو پاپ" نوشته آنتونی مکارتن

بهترین فیلم بلند بین‌المللی: "بدن مسیح" (corpus christi)، یان کوماسا (لهستان) / "سرزمین عسل" (honeyland)، تامارا کوتفسکا و لوبومیر استفانوف (مقدونیه شمالی) / "بینوایان" (les misérables)، لاد لی (فرانسه) / "رنج و افتخار"، پدرو آلمودوار (اسپانیا) / "انگل"، بونگ جون هو (کره جنوبی)

بهترین مستند بلند: "کارخانه آمریکایی" (american factory)، استیون بوگنار، جولیا ریشرت و جف رایکرت / "غار" (the cave)، فراس فیاض، کریستینه بارفود و سیگرید دیکیه / "مرز دموکراسی" (the edge of democracy)، پترا کوستا، یوانا ناتاشگارا، شین بوریس و تیاگو پاوان / "برای سما" (for sama)، وعد الخطیب و ادوارد واتس / "سرزمین عسل"، تامارا کوتفسکا، لوبومیر استفانوف و آتاناس گئورگیف

بهترین فیلم بلند انیمیشن: "چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: دنیای پنهان" (how to train your dragon: the hidden world)، دین دبلویس، بانی آرنولد و برد لوییس (دریم‌ورکس) / "بدنم را از دست دادم" (i lost my body)، ژرمی کلاپن و مارک دو پونتاویس (نتفلیکس) / "کلاوس" (klaus)، سرهیو پابلوس، جینکو گوتوه و ماریسا رومن (نتفلیکس) / "حلقه گمشده" (missing link)، کریس باتلر، آریانه ساتنر و تراویس نایت (یونایتد آرتیستس ریلیزینگ) / "داستان اسباب‌بازی 4" (toy story 4)، جاش کولی، جوناس ریورا و مارک نیلسن (پیکسار)

بهترین فیلمبرداری: "ایرلندی"، رودریگو پری‌یتو / "جوکر"، لارنس شر / "فانوس دریایی" (the lighthouse)، یارین بلاشکه / "1917"، راجر دیکنز / "روزی روزگاری در هالیوود"، رابرت ریچاردسن

بهترین موسیقی: "جوکر"، هیلدور گودنادوتیر / "زنان کوچک"، الکساندر دپلا / "داستان ازدواج"، رندی نیومن / "1917"، تامس نیومن / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر" (star wars: the rise of skywalker)، جان ویلیامز

بهترین تدوین: "فورد در برابر فراری"، اندرو باکلند و مایکل مکاسکر / "ایرلندی"، تلما شونمیکر / "جوجو خرگوش"، تام ایگلز / "جوکر"، جف گراث / "انگل"، جین-مو یانگ

بهترین طراحی صحنه: "ایرلندی"، باب شاو و رکینا گراوس / "جوجو خرگوش"، را وینسنت و نورا سوپکووا / "1917"، دنیس گاسنر و لی ساندالس / روزی روزگاری در هالیوود"، باربارا لینگ و نانسی هیگ / "انگل"، لی ها جون و چو وون وو

بهترین طراحی لباس: "ایرلندی"، سندی پاول و کریستوفر پترسن / "جوجو خرگوش"، مه‌یز سی. روبیو / "جوکر"، مارک بریجز / "زنان کوچک"، جاکلین دوران / "روزی روزگاری در هالیوود"، آریان فیلیپس

بهترین چهره‌پردازی و مو: "خبر تکان‌دهنده"، کازو هیرو، آنی مورگان و ویوین بیکر / "جوکر"، نیکی لدرمن و کی جرجیو / "جودی"، جرمی وودهد / "مالیفیسنت: معشوقه شرارت" (maleficent: mistress of evil)، پل گوچ، آرین تایتن و دیوید وایت / "1917"، نائومی دون، تریستان فرشلیس و ربکا کول

بهترین ترانه: "نمی‌توانم اجازه بدهم خودت را دور بیندازی" (i can’t let you throw yourself away) از فیلم "داستان اسباب‌بازی 4"، موسیقی و شعر از رندی نیومن / "دوباره خودم را دوست خواهم داشت" (i’m gonna love me again)، از فیلم "راکت‌من" (rocketman)، موسیقی از التون جان؛ شعر از برنی تاپین / "در کنار تو می‌مانم" (i’m standing with you) از فیلم "موفقیت" (breakthrough)، موسیقی و شعر از دایان وارن /"درون ناشناخته" (into the unknown) از فیلم "یخ‌زده 2" (frozen 2)، موسیقی و شعر از کریستن اندرسن-لوپز و رابرت لوپز / "به پا خیز" (stand up) از فیلم "هریت"، موسیقی و شعر از سینتیا اریوو و جاشوا برایان کمبل

بهترین جلوه‌های تصویری: "انتقامجویان: آخر بازی" (avengers: endgame)، دان دلیو، مت ایتکن، راسل ارل و دان سیودیک / "ایرلندی"، پابلو هلمان، لیاندرو استبکورینا، استفان گرابلی و نلسون سپولودا/ "شیرشاه" (the lion king)، روبرت لگاتو، آدام والدیس، اندرو آر. جونز و الیوت نیومن / "1917"، گیوم روشرون، گرگ باتلر و دامینیک توهی / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، راجر گویت، نیل اسکانلن، پاتریک تیوبک و دامینیک توهی

بهترین تدوین صدا: "فورد در برابر فراری"، دانلد سیلوستر / "جوکر"، آلن رابرت موری / "1917"، الیور تارنی و ریچل تیت / "روزی روزگاری در هالیوود"، ویلی استیتمن / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، متیو وود و دیوید آکورد

بهترین صداگذاری: "به سوی ستاره‌ها" (ad astra)، گری ریدستروم، تام جانسن و مارک یولانو / "فورد در برابر فراری"، پل مسی، داوید جامارکو و استیون ای. مورو / "جوکر"، تام اوزانیچ، دین ای زوپانچیچ و تاد میتلند / "1917"، مارک تیلور و استیوارت ویلسن / "روزی روزگاری در هالیوود"، مایکل مینکلر، کریستین مینکلر و مارک یولانو

بهترین فیلم کوتاه زنده: "برادری" (brotherhood)، مریم جوبور و ماریا گراتسیا توریه‌ئون / "nefta football club"، ایو پیا و دامیان مگربی / "پنجره همسایه"(the neighbors' window)، مارشال کوری / "ساریه" (saria)، برایان باکلی و مت لوفف / "یک خواهر" (a sister)، دلفین ژیرار

بهترین مستند کوتاه: "در نبود" (in the absence)، یی سانگ-جان و گری بیونگ-سئوک کام / "یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی (اگر یک دختری)" (learning to skateboard in a warzone" (if you're a girl"، کارول دیسینگر و النا آندریشوا / "زندگی من را غافلگیر کرد" (life overtakes me)، جان هاپتاس و کریستین ساموئلسون / "سوپرمن سنت لوئیس" (st. louis superman)، اسمریتی موندهرا و سامی خان / "walk run cha-cha"، لائورا نیکس و کولت سانستت

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: "دختر" (daughter)، داریا کاشچیوا / "عشق مو" (hair love)، متیو ای. چری و کارن روپرت تولیور / ""kitbull، رزانا سالیوان و کاترین هندریکسن / "فراموش‌نشدنی" (memorable)، برونو کوله و ژان-فرانسوا لو کور / "خواهر" (sister)، سیکی سونگ

این متن در هنر آنلاین منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.