داستان ما؛ خانواده ای صمیمی با لباس های متنوع

داستان ما؛ خانواده ای صمیمی با لباس های متنوع داستان ما؛ خانواده ای صمیمی با لباس های متنوع

"داستان ما" (This is us) سریالی آمریکایی در ژانر درام-رومانتیک است که دن فوگلمن برای نمایش در شبکه ان‌بی‌سی ساخته است.

برترین‌ها - آرمان رمضانی: "داستان ما" (this is us) سریالی آمریکایی در ژانر درام-رومانتیک است که دن فوگلمن برای نمایش در شبکه ان‌بی‌سی ساخته است. سریال به صورت مختصر داستان زندگی یک خانواده را در زمان‌های مختلف روایت می‌کند و هرچه سریال جلوتر می‌رود بیننده بیشتر به درون زندگی و مشکلات شخصیت‌ها کشیده می‌شود. بد نیست بدانید در ابتدا شبکه ان‌بی‌سی تنها سفارش یک فصل ۱۸ قسمتی را به سازندگان این سریال می‌دهد، ولی بدلیل استقبال زیاد مخاطبان، ساخت این سریال تا فصل پنجم ادامه پیدا می‌کند.

از دیگر نکات قابل توجه این سریال می‌توان به تاثیری که از اتفاقات روز آمریکا و جهان گرفته اشاره کرد. اتفاقاتی مانند کشته شدن جرج فلوید و در پی آن تظاهرات علیه تبعیض نژادی و یا همه‌گیری کووید ۱۹، که کار مخاطب را برای همذات پنداری با شخصیت‌ها آسان می‌کند. سریال "داستان ما" در لس‌انجلس فیلم برداری شده و از ۲۰۱۶ تا کنون علاقمندان به درام را مفتون و شیفته خود کرده است.

اگر بخواهید داستان این سریال را برای کسی تعریف کنید کار نسبتا ساده‌ای پیش رو دارید. در این سریال داستان زندگی یک پدر و مادر و ۳ فرزندشان روایت می‌شود. هرچند که به عنوان مخاطب سریال خیلی زود به پیش و پس رفتن در زمان عادت می‌کنید و قید خط زمانی مستقیم را می‌زنید، اما داستان کلی در واقع با یک بارداری سخت آغاز می‌شود. جک ۳۶ ساله و همسرش ربکا که ۳ قلو باردار است خود را برای اتفاقی خوشحال کننده آماده می‌کنند. همه چیز البته باب میلشان پیش نمی‌رود و در طی یک وضع حمل سخت یکی از ۳ فرزندشان را از دست می‌دهند.

جک و ربکا با این عقیده که مقدر بوده سه فرزند داشته باشند بعد‌ها سرپرستی رندال را بر عهده می‌گیرند (رندال در همان روز به دنیا آمدن دیگر فرزندان خانواده و در همان بیمارستان متولد شده است). سریال یا در زمان حال داستان زندگی این ۳ فرزند و خانواده و مشکلاتشان را به تصویر می‌کشد و یا با عقب رفتن در زمان خاطراتی از روز‌های زندگی جک و ربکا را قبل و بعد سه فرزندشان برای ما تعریف می‌کند.

سریال "داستان ما" در جلب کردن نظر مخاطبان و منتقدین به یک اندازه موفق عمل کرده و با امتیاز ۸.۷ در سایت imdb نامزد جوایز بسیاری شده است. نامزدی برای بهترین سریال درام در گولدن گلاب و کریتیک چویس اواردز، همچنین انتخاب به عنوان بهترین برنامه تلویزیونی توسط انجمن فیلم آمریکا تنها بخش کوچکی از جوایز متعدد این سریال است.

"داستان ما" همچنین در زمینه فردی هم برای بازیگرانش پروژه خوش یمن و موفقی از آب درآمده و جوایز زیادی را نصیب دست اندرکارانش بخصوص بازیگران نقش رندال، کوین و کیت نموده است. برای نمونه استرلینگ کی. براون (بازیگر نقش رندال) برای بازی در همین سریال موفق به کسب گولدن گلاب، امی و بسیاری جوایز دیگر شده است.

علاوه بر تمام جوایز و توجهی که سریال "داستان ما" توانسته از ۲۰۱۶ تا امروز کسب کند، عوامل این سریال نشان دادند از منظر فشن و طراحی لباس نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

از آنجایی که سریال زندگی شخصیت هایش را در زمان‌ها و سنین مختلف روایت می‌کند شما به عنوان مخاطب می‌توانید سیر تکامل هر شخصیت را از نظر انتخاب لباس دنبال کنید و دریابید هر کدام از آن‌ها بسته به سن و ویژگی‌های شخصیتی در هر زمان، چگونه پوشششان را انتخاب کرده‌اند. علاوه بر این مسئله، تنوع زیاد شخصیت‌ها (برای مثال شخصیت‌هایی با سایز‌ها و رنگ پوست‌های متفاوت) و همچنین تاثیر پذیرفتن سریال از وقایع روز و تغییرات اخیر دنیای مد از دلایل دیگریست که این سریال را برای علاقه‌مندان به فشن جذاب کرده است. در ادامه با هم نگاهی اجمالی به انتخاب پوشش سه شخصیت اصلی این سریال می‌اندازیم.

ربکا

شاید بتوان گفت ربکا با بازی مندی مور بیش از بقیه شخصیت‌ها از نظر استایل لباس پوشیدنش مورد توجه قرار گرفته و علاقه‌مندان به فشن برای یاقتن لباس‌هایش فروشگاه‌های آنلاین را زیر و رو کرده‌اند.

"هالا باهمت" طراح لباس مطرح این سریال در مورد انتخاب لباس برای ربکا می‌گوید: برای ما اهمیت داشت که پوشش ربکا به نوعی امضای آن شخصیت را داشته باشد؛ حال چه ۱۹۷۵ باشد چه ۲۰۱۶.

به همین خاطر باهمت و تیمش برای یافتن کلا‌ه‌های جالب (مانند کلاه بافتنی که وقتی ربکا برای اولین بار ویلیام را می‌بیند به سر دارد)، جواهرات (بخصوص گوشواره) و البته بوت‌های خاص؛ به فروشگاه‌ها و انبار‌های بسیاری سر زده اند.

جک

نکته جالب درباره شخصیت جک، فیزیک خاص بازیگر آن یعنی میلو ونتیمیلیا است. بد نیست بدانید در شبکه‌های اجتماعی بحث‌ها و شوخی‌های زیادی درباره کار دشوار انتخاب پوششِ این شخصیت به ویژه به خاطر بازو‌های بزرگتر از حد نرمالش شده است.

وقتی از طراح لباس سریال درباره سختی انتخاب پوشش برای چنین بازیگری پرسیده شد، هالا باهمت با خنده اینگونه پاسخ می‌دهد: پیش از آغاز سریال همه درباره همین موضوع حرف می‌زدند و حتی به یاد دارم سازندگان سریال درباره این موضوع جلسه‌ای گذاشتند، اما به محض آغاز سریال همه چیز تغییر کرد.

درواقعیت تمام لباس‌های قدیمی و آنتیک شخصیت جک، جز چند لباس کار از برند‌های فیلسون یا پندلتون، به خوبی روی بدن میلو می‌نشست و احتیاجی به تغییر نداشت.

کیت

پس از ربکا، کیت شخصیتی است که لباس‌هایش به شدت مخاطبان سریال را جذب کرده است. سال‌هاست که فعالان حقوق زنان و برخی از ان‌جی‌او‌ها به کمپانی‌های مولتی میلیاردیِ تولید یا فروش لباس درخصوصِ تصویر غیرواقعی مدل‌ها و تاثیرشان بر اعتماد به نفس دختران نوجوان و جوان هشدار می‌دهند.

این کنشگران اجتماعی عقیده دارند مدل‌هایی که لباس‌ها را تبلیغ می‌کنند بیش از اندازه لاغر هستند و همین موضوع باعث شده دختران زیادی در سراسر دنیا برای رسیدن به سایزی شبیه به آن‌ها آسیب‌های جسمی و روحی فراوانی متحمل شوند. این اعتراض‌ها تا جایی پیش رفته که بسیاری از بِرند‌های مطرح پوشاک راضی شدند از مدل‌هایی با سایز‌ها و وزن‌های مختلف استفاده کنند.

کیت در این سریال با بازی کریسی متز با لباس‌های متفاوت و زیبایی که به تن دارد حتما باعث رضایت این فعالان مدنی شده است و بر خلاف کلیشه‌ها تعریف جدیدی از زیبایی ارائه می‌دهد.

باهمت درباره انتخاب پوشش برای شخصیت کیت می‌گوید: برای ما روند انتخاب لباس برای شخصیت کیت تفاوتی با دیگر شخصیت‌ها نداشت. ما می‌خواستیم پوشش کیت در یک زمان هم جلب نظر کند و هم روایتگر جنگ درونی او با مشکلات شخصیش باشد. باهمت می‌گوید از همان ابتدا می‌دانستیم که قرار نیست با کیت بر اساس کلیشه رفتار کنیم و به او لباس‌هایی بی‌هویت با سایز بزرگ بپوشانیم.